II Rzeczpospolita

03.04.2018

90. urodziny warszawskiego ZOO - nowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

18.04.2018 - 16.09.2018 90. urodziny warszawskiego ZOO - nowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi. Źródło: Muzeum Warszawy 90. urodziny warszawskiego ZOO - nowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi. Źródło: Muzeum Warszawy

Historie zwierząt z warszawskiego ogrodu zoologicznego, ich opiekunów oraz osób kierujących nim od utworzenia w 1928 roku to główne tematy nowej wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy. Ekspozycję przygotowaną z okazji 90 lat istnienia ZOO będzie można zobaczyć od 18 kwietnia.

ZOO to niezwykle ważna część warszawskiej Pragi i jej historii oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w prawobrzeżnej części stolicy. Tym razem Muzeum Warszawskiej Pragi oddaje głos zwierzętom. To one będą przewodnikiem po wystawie i głównym tematem ekspozycji, przygotowanej we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym.

ZOO i ludzie

ZOO jest częścią historii nie tylko jednej dzielnicy, ale całej Warszawy. Tworzyli ją jego dyrektorzy, opiekunowie zwierząt, przyjaciele ogrodu, zwiedzający oraz Żydzi ukrywający się na jego terenie w czasie wojny. Jacy byli, jak ich życie splotło się z historią ogrodu? Niezwykłym fotograficznym portretom towarzyszyć będą archiwalne nagrania dźwiękowe.

Goście muzeum będą mogli przenieść się do pierwszych lat istnienia ZOO, robiąc rodzinne zdjęcie w tak zwanym monidle stylizowanym na lata międzywojenne.

Na terytorium zwierząt

Właściwa część wystawy będzie poświęcona zwierzętom oraz ich historiom. Tu one będą dominować. Ich perspektywa będzie najważniejsza. Odwiedzający znajdą się w otoczeniu jak z dżungli, w którym, dla odróżnienia od ZOO, nic nie odgradza człowieka od zwierzęcia. Postaci zwierząt będzie można dotknąć i pogłaskać. Dzieci będą mogły swobodnie się w tej przestrzeni poruszać, z bliska przyjrzeć się zwierzakom.

Muzeum opowie szczegółowo o przedwojennych słoniach, o wielbłądach podarowanych przez ZSRS, o misiach z Trasy W-Z. Wystawa przypomni ich imiona, cechy charakterystyczne, warunki bytowania i zapiski o porodach. Okazuje się, że biografie zwierząt mogą być bardzo podobne do ludzkich.

Źródło: Muzeum Warszawy

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL