„Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, „Hiacynt” Piotra Domalewskiego, „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego - te i inne filmy będzie można obejrzeć w ramach cyklu „Bez maseczki. Sezon, którego nie było”, organizowanego od 8 października przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny.
Jak wyjaśniła instytucja w komunikacie, premiery obrazów wchodzących w skład cyklu odbyły się w trakcie pandemii. „FINA chce je przypomnieć, bo są istotne, ciekawe artystycznie i odważne, a pandemia sprawiła, że trafiły do zdecydowanie mniejszej publiczności. Z powodu pandemii wiele w nich nie miało też premier z prawdziwego zdarzenia. Dlatego FINA zaprasza nie tylko na pokazy, ale też na spotkania z ludźmi, którzy te filmy tworzyli – reżyserami, operatorami, autorami scenariuszy, producentami i aktorami” - podkreślono.
Cykl zainauguruje pokaz filmu „Prime Time” Jakuba Piątka, który odbędzie się 8 października. Obraz, w którym zobaczymy m.in. Bartosza Bielenię, trafił do kin 6 marca 2020 r., tuż przed zamknięciem instytucji kultury. „Jak twierdzi Jan Komasa, uniemożliwiło to filmowi normalny dialog z widzem. Po pokazie z publicznością spotkają się Jan Komasa, Jerzy Kapuściński i Vanessa Aleksander” - czytamy.
Oprócz „Prime Time'u” zaprezentowany zostanie m.in. nawiązujący do milicyjnej akcji przeciwko osobom LGBT „Hiacynt” Piotra Domalewskiego z Tomaszem Ziętkiem i Tomaszem Schuchardtem. „Do PRL-u wraca także >>Najmro. Kocha, kradnie, szanuje<< Mateusza Rakowicza, komedia inspirowana kolorowym życiem Zdzisława Najmrodzkiego, z Dawidem Ogrodnikiem, Robertem Więckiewiczem i Jakubem Gierszałem. >.Powrót do tamtych dni<< Konrada Aksinowicza to z kolei portret rodzinny z lat 90., z Weroniką Książkiewicz i Maciejem Stuhrem w roli ojca-alkoholika” - podano.
Zaplanowano również pokazy obrazów „zajmujących się dniem dzisiejszym: >>Sweat<< Magnusa von Horna z Magdaleną Koleśnik i Aleksandrą Konieczną, >>Inni ludzie<< Aleksandry Terpińskiej z Jackiem Belerem i Sonią Bohosiewicz, >>Moje wspaniałe życie<< z Agatą Buzek i Jackiem Braciakiem”. „A przede wszystkim >>25 lat niewinności<< Jana Holoubka o sprawie Tomasza Komendy, z głośną rolą Piotra Trojana i Agatą Kuleszą w roli jego matki” - dodano.
Projekcje będą się odbywały do 10 grudnia w każdy wtorek o godz. 18 w warszawskiej siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Rozmowy z twórcami poprowadzą dr Kaja Klimek i Igor Kierkosz. (PAP)
dap/ miś/