13.12.2016–13.12.2016
We wtorek, 13 grudnia, o godz. 18 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie (ul. Czerniakowska 178 A) odbędzie się dyskusja o książce „Palus sarmatica” – literackim przewodniku po kulturze i obyczajowości sarmackiej. Spotkanie pt. „SARMATA (NIE)ZNANY” organizuje Muzeum Historii Polski – wydawca tej publikacji. Wstęp wolny.
Publikacja „Palus sarmatica” Krzysztofa Koehlera to esej o kulturze i cywilizacji staropolskiej, który wyewoluował z prowadzonego przez autora bloga. Książka przedstawia panoramę życia w sarmackiej Rzeczypospolitej: od ówczesnych idei politycznych i wyobrażeń religijnych po zwyczaje żywieniowe, modę czy panujące w tamtym okresie choroby. Pełna humoru narracja naszpikowana jest zaskakującymi cytatami z pisarzy tamtej epoki, nieznacznie uwspółcześnionymi językowo.
Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania realiów kultury sarmackiej, jej zwyczajów i wpływu na współczesność. Uczestnicy dowiedzą się także, jak powstawały prace nad zbiorem esejów Krzysztofa Koehlera „Palus sarmatica”, najnowszej publikacji Muzeum Historii Polski i Wydawnictwa Sic!.
W dyskusji udział weźmie autor książki Krzysztof Koehler oraz historycy literatury: prof. Artur Grabowski i prof. Andrzej Waśko. Spotkanie poprowadzi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Podczas spotkania fragmenty książki przybliży uczestnikom aktor filmowy i teatralny Krzysztof Gosztyła.
Krzysztof Koehler to znawca kultury staropolskiej, poeta, eseista, powieściopisarz, historyk literatury, edytor, scenarzysta. Autor powieści, rozpraw naukowych, wydawca antologii poezji „Słuchaj mię Sauromatha…” (2002) i cyklu debat staropolskich. Jest wicedyrektorem Instytutu Książki.
W trakcie spotkania dostępne będą najnowsze publikacje Muzeum Historii Polski w promocyjnych cenach.
Źródło: Muzeum Historii Polski