Pokazem etiud filmowych oraz wręczeniem nagród zakończy się ogólnopolski konkurs filmowo-edukacyjnym „Mistrz i uczeń. Wychowanie w II RP”.
Laureatami konkursu są uczniowie szkół z Gdańska, Pułtuska, Mariówki pod Łodzią, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Zawiercia, spośród których wybrani będą najlepsi. Uroczystość odbędzie się w środę 27 listopada o g. 12.00 w warszawskim kinie Iluzjon.
Efektem współpracy młodych ludzi z filmowcami jest sześć różnych etiud. Wszystkie opowiadają o nieszablonowych postaciach z okresu II RP.
Konkurs organizowany przez Muzeum Historii Polski przy współpracy Fundacji Banku Zachodniego WBK i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem było zachęcenie młodzieży do odnalezienia i opisania osób, które w II Rzeczypospolitej miały wpływ na wychowanie młodego człowieka. Na konkurs wpłynęło 200 prac, zaś autorzy sześciu najlepszych wzięli udział w warsztatach filmowych realizowanych w „łódzkiej filmówce”. Uczniowie zobaczyli jak wygląda praca nad filmem i zrealizowali swoje pomysły na etiudy filmowe o bohaterach opisanych w pracach pisemnych. Uczestnikom konkursu pomagali studenci PWSFTviT, którzy byli odpowiedzialni za zdjęcia i montaż etiud. Opiekę artystyczną nad projektem sprawowali pedagog łódzkiej szkoły, montażystka Dorota Wardęszkiewicz i reżyser wielu nagrodzonych filmów Maciej Drygas.
Efektem współpracy młodych ludzi z filmowcami jest sześć różnych etiud. Wszystkie opowiadają o nieszablonowych postaciach z okresu II RP. Młodzież odnalazła w swoich środowiskach lokalnych i szkołach osoby, które trwale zostawiły ślad – pomimo upływu lat pamięć o nich przetrwała, a przekazywane przez nich idee są nadal żywe. O bohaterach opowiadają ich uczniowie, sąsiedzi i bliscy.
(MHP)