
Ważąca 14,5 kg moneta z XVII w. i XVI-wieczna misa z Norymbergii z przedstawieniem grzechu pierworodnego to eksponaty przekazane w tym roku w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Można je podziwiać na wystawie, którą otwarto w Książu z okazji 10-lecia współpracy obu instytucji.
Nowa wystawa prezentująca dzieła sztuki przekazane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu nosi tytuł „Gemma Gemmarum” („klejnot nad klejnotami”). W ciągu 10 lat wrocławskie muzeum przekazało do Książa około 100 eksponatów – obrazów, rzeźb oraz zabytków rzemiosła.
Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. „największą monetę świata”, ważącą 14,5 kg szwedzką monetę płytową z 1659 r. o wymiarach 56,5 na 32 centymetry. Prezentowana jest też misa z Norymbergi z lat ok. 1520–1530, na której widnieje scena grzechu pierworodnego.
„Gemma Gemmarum” to kolejna odsłona ekspozycji „Metamorfozy Zamku Książ”, którą otwarto 10 lat temu we wnętrzach Książa. Wówczas prezentowano 38 obrazów przekazanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu i dwie rzeźby, z czego 10 obrazów pochodziło z historycznej kolekcji Hochbergów – rodziny, do której należał niegdyś wałbrzyski zamek.
W kolejnych latach do Zamku Książ trafiały kolejne dzieła ze zbiorów wrocławskiego muzeum. Wśród nich m.in. jeden z największych obrazów znajdujący się w zbiorach wrocławskiej placówki „Alaryk w Rzymie” Wilhelma von Lindenschmita, obrazy Ernsta Wilhelma Bernhardiego – artysty związanego z Książem, adres powitalny – najstarsza pamiątka związana z obecnością księżnej Daisy w Książu, a także miecz i zbroja rycerska.
W nowej odsłonie wystawy część eksponatów powróciła na pierwotne miejsca w salach Książa. „Stąd już nie zmieniamy Zamku, ale cieszymy się nim jako owym przysłowiowym »klejnotem nad klejnotami«” – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.
Dyrektor podkreślił, że dzięki współpracy z Książem Muzeum Narodowe we Wrocławiu może prezentować jeszcze szerszej publiczności swoje zbiory, a Zamek Książ – jak podkreślił Oszczanowski – „odzyskuje w ten sposób walor oryginalności”.
Prezeska Zamku Książ Dorota Karolewska nazwała współpracę dwóch instytucji „jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Zamku Książ w Wałbrzychu”. „Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu do Zamku Książ wróciły dzieła sztuki z historycznej kolekcji Hochbergów, zamek znów zachwyca i wraca do swojej historycznej roli” – podkreśliła Karolewska.
Z okazji 10. rocznicy współpracy minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska odznaczyła na wniosek Muzeum Narodowego we Wrocławiu odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” byłych prezesów Zamku Książ Krzysztofa Urbańskiego i Annę Żabską. (PAP)
pdo/ dki/