11.11.2023–12.11.2023
Już po raz 18. zapraszamy na „Przystanek Niepodległość”, coroczne wydarzenie przygotowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji Święta Niepodległości. Po raz pierwszy spotykamy się na Cytadeli Warszawskiej, w nowo otwartej siedzibie Muzeum.
W tym roku będziemy świętować aż przez dwa dni (11-12 listopada)! Głównymi atrakcjami wydarzenia będą: gra terenowa (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), koncert „Tribbs&Przyjaciele" z udziałem artystów młodego pokolenia i warsztaty edukacyjne. Wstęp wolny. Na koncert, warsztaty i spacery obowiązują bezpłatne wejściówki. Zapraszamy także na pokazy filmowe na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Święto Niepodległości na Cytadeli Warszawskiej
- Kiedy? 11-12 listopada (sobota-niedziela)
- Gdzie? Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska wskazówki dojazdu
W programie: gra terenowa, koncert, warsztaty edukacyjne, oprowadzanie po wystawie czasowej, spacery po Żoliborzu.
W dniu 11 listopada 2023 r. wstęp na wystawę przygotowaną z okazji otwarcia Muzeum pt. „Wielkie i małe historie...” jest bezpłatny (wejściówki do odebrania w kasie w dniu wydarzenia). W niedzielę 12 listopada siedziba Muzeum jest zamknięta ze względu na organizację koncertu.
Dostępność
Przestrzeń Muzeum jest dostępna architektonicznie.
Jeśli potrzebujesz asysty w dotarciu do Muzeum oraz w czasie wydarzeń, skontaktuj się z Koordynatorem ds. dostępności:
Katarzyna Szafrańska
mail: katarzyna.szafranska@muzhp.pl.
tel./sms: 665 556 970
Koncert TRIBBS&Przyjaciele
Bezpłatne wejściówki online
NIEDZIELA 12.11.2023, godzina: 18.00, Hol Główny MHP
Podczas tego wyjątkowego koncertu usłyszymy intrygujące, współczesne re-interpretacje klasycznych już utworów zainspirowanych najnowszą historii Polski w wykonaniu twórców młodego pokolenia. TRIBBS (Mikołaj Trybulec) i zaproszeni przez niego goście, wśród nich: B.R.O, MIMI, NITA, BŁAŻEJ KRÓL, ROBERT WIEWIÓRA, ROKSASAS, SWIERNALIS, WIKTOR WALIGÓRA, LINIA NOCNA złożą hołd artystom, którzy tworzyli z myślą o kraju, jego historii i dziejowych perypetiach.
Wybrany repertuar to utwory ponadczasowe, takie jak: Obowiązek / Wychowanie / Arahja / Krakowski Spleen / Chcemy być sobą/ Nie pytaj o Polskę / Sen o Victorii oraz wiele innych.
Gra terenowa „18. Wejdź do historii”
Wstęp wolny.
SOBOTA 11.11.2023
- godziny 10:00 -15:00 (o 15.00 ostatnie wejście do gry)
- Miejsce gry: Park Edukacyjny przy Muzeum Historii Polski
- Przewidywany czas gry: 1 -1,5 h
Gra terenowa to już tradycja „Przystanku Niepodległość"! Jest to wydarzenie o charakterze rodzinnym z zadaniami dla młodszych i starszych.
Fabuła gry: na starcie gry na uczestnicy otrzymają zaproszenie na urodziny tajemniczego gościa. By poznać jego tożsamość, będą musieli wejść do historii i przenieść się w czasie, by podczas rozgrywki odwiedzić punkty związane z historią jubilata, jak i z historią Polski. Gracze na trasie spotkają znane postaci, uczestników ważnych wydarzeń dla naszych dziejów. W trakcie gry będą m.in.: mierzyć się z zaszyfrowanymi informacjami, nadawać komunikat alfabetem Morse’a, robić zakupy w XIX-wiecznej Warszawie czy dostarczać ważny meldunek!
Zadania na trasie gry będą dostosowane do wieku odbiorcy – przygotowaliśmy zadania dla młodszych i starszych uczestników.
Specjalna karta gry, będąca jednocześnie pamiętnikiem/albumem naszego jubilata, pozwoli graczowi na zebranie odpowiednich informacji.
Warsztaty edukacyjne
Obowiązują bezpłatne wejściówki. Dostępne online i w kasach od 3 listopada do wyczerpania miejsc.
SOBOTA 11.11.2023
- Kokardy i flagi - warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-9 lat tematycznie nawiązujące do Święta Niepodległości, g. 11.00; 13.00.
- Szkoła kaligrafii - warsztaty dla młodzieży i dorosłych – wspólnie przygotujemy wizytówki i zaadresujemy koperty krojem pisma używanego przed wojną – g. 11.00; 13.00
- Orzeł na sicie - warsztaty sitodruku z motywami orłów z różnych okresów polskiej państwowości, warsztaty o g. 11.00 (tłumaczone na PJM – dla młodzieży i dorosłych), 13:00.
Oprowadzania po wystawie w formule „dołącz do grupy"
Oprowadzania po wystawie czasowej „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski".
Wstęp wolny – z bezpłatną wejściówką na wystawę, wejściówki do pobrania w kasie w dniu wydarzenia.
SOBOTA:
12.00, 15.00 (oprowadzania kuratorskie)
13:00, 16:00, 17:00, 18:00 (oprowadzania z przewodnikiem)
Co może znaleźć się w kolekcji Muzeum Historii Polski? Jak pokazać ponad tysiącletnie dzieje państwa i narodu? Jak opowiedzieć o tym, co było w nich najważniejsze i przełomowe, ale też nie zagubić wszystkich pozornie drobnych wydarzeń i osobistych historii, które uzupełniają wielkie narracje o pamięć i emocje jednostek czy lokalnych wspólnot? Przez 17 lat istnienia Muzeum Historii Polski odpowiadaliśmy na te pytania, pozyskując obiekty do naszej kolekcji z wielu różnych źródeł.
Oprowadzanie trwa około 1h.
Spacery po Żoliborzu
Obowiązują bezpłatne wejściówki. Dostępne online i w kasach od 3 listopada do wyczerpania miejsc.
SOBOTA 11.11.2023 „Spacer po Cytadeli"
- Start: g. 14:00 przy Bramie Katyńskiej, czas trwania: około 1,5 godziny
Spacer, który pokaże mniej znane oblicze warszawskiej Cytadeli - miejsca pamięci położonego w zielonej enklawie stolicy. Na spacerze poznamy przyczyny powstania twierdzy i dowiemy się, jaki wpływ miała na mieszkańców Warszawy. Opowiemy o roli tego miejsca w momencie odzyskania niepodległości i o współczesnym obliczu Cytadeli pełnej muzeów.
NIEDZIELA 12.11.2023 „Niepodległościowy Żoliborz”
- Start: g. 11.00 przy kinie „Wisła” na pl. Wilsona, czas trwania: ok 2 godziny
Żoliborz jaki znamy śmiało można nazwać dzieckiem niepodległości – zrąb dzielnicy powstał w II Rzeczpospolitej. Tutaj mieszkali i działali bohaterowie walk o niepodległość, artyści i postępowi działacze społeczni. Architektura i urbanistyka Żoliborza łączy w sobie narodowe tradycje i międzywojenne dążenia do nowoczesności. Będziemy wspólnie odkrywać narodowy przekaz zakodowany w międzywojennych projektach. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że cicha, zielona Aleja Wojska Polskiego miała symbolizować dumę polskiego oręża, gościć defilady i najważniejsze uroczystości państwowe. Całość założenia Żoliborza Oficerskiego miała odwoływać się do idei narodowych począwszy od głównych arterii po urokliwe wille stylizowane na szlacheckie dworki, wśród których odkryjemy domy najwyższych rangą oficerów, z gen. Hallerem na czele.
Pokazy filmowe w Galerii MKiDN Okno na Kulturę
W dniach 11-12 listopada 2023 zapraszamy również na pokazy filmów patriotycznych w Galerii MKiDN Okno na Kulturę przy Krakowskim Przedmieściu. Pokazy są częścią obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego
SOBOTA 11.11.2023 w godzinach 13.00 - 20.00
NIEDZIELA 12.11.2023 w godzinach 11.00 - 17.00
gdzie? Galeria MKiDN Okno na Kulturę, Krakowskie Przedmieście 17, Warszawa
Styczniowa insurekcja, uważana za fundament II Rzeczypospolitej, trwale wpisała się trwale w pamięć Polaków. Dbali o to zwłaszcza ludzie kultury i sami weterani, którzy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku byli szczególnie honorowani przez państwo. Żyjącym uczestnikom powstania nadano stopnie oficerskie i przyznano specjalne mundury. Weterani brali udział w uroczystościach państwowych i narodowych. Cieszyli się powszechnym i niekłamanym uznaniem. Dla Polaków – zwłaszcza z młodego pokolenia – byli „żywymi pomnikami” walki o niepodległość, symbolami poświęcenia i oddania wieczystej idei wolności. Działające w okresie Powstania Styczniowego Tajemne Państwo Polskie stało się wzorem dla polskich konspiratorów w czasie II wojny światowej.
W naszych działaniach pragniemy połączyć wątek insurgentów z 1863 i 1864 roku oraz tych z nich, którzy żyli w Niepodległej Polsce i brali aktywny udział w obchodach niepodległości.
Współorganizatorem wydarzeń jest Biuro Niepodległa.
- „Powstali 1863”
Film animowany (28 minut)
Zapał do walki z Moskalami pośród styczniowej nocy 22 stycznia 1863 roku, chwała zwycięskich potyczek, trudy leśnego biwakowania, groza nieudanego zamachu na carskiego namiestnika, wreszcie gorycz klęski przypieczętowanej publicznym straceniem Romualda Traugutta i zsyłkami na Sybir – wszystkich tych emocji można doświadczyć w ciągu niespełna półgodzinnej animacji Muzeum Historii Polski Powstali 1863 w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego i Wojciecha Kalwata. Przez kolejne sceny, jakby obrazy odszukane w pamięci – statyczne i sprawiające wrażenie pokrytych patyną czasu – płynnie przeprowadza widzów głos narratora, w dużej mierze użyczony autorom pamiętników z epoki. Nastrojowa muzyka i melodie piosenek towarzyszących powstańcom w walce, przenoszą do realiów sprzed 160 lat. Ta podróż w czasie pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom Polaków i mimo tragicznego zakończenia mobilizowało ich do dalszej walki o wolność – wygranej w 1918 roku.
- „Żywe pomniki”
Etiuda o charakterze popularnym, oparta o materiał fotograficzny z okresu międzywojennego (długość około 3 minut)
W filmie tym, zostanie zaprezentowana historia weteranów Powstania Styczniowego i ich wyjątkowej pozycji w odrodzonej w 1918 roku Polsce. Weterani zyskali tak status żywych pomników, odznaczenia i mundury kombatanckie. Ich postawa wskazywana była jako przykład poświęcenia i walki o ojczyznę. Stanowili wzór dla pokolenia Kolumbów, a insurekcja 1863 roku była wskazywana jako fundament odrodzonego państwa polskiego.
Źródło: Muzeum Historii Polski