04.06.2024–04.06.2024
4 czerwca 2024 r. w sali kinowo-teatralnej Muzeum Historii Polski odbędzie się konferencja poświęcona przełomowi roku 1989, ze szczególnym uwzględnieniem wyborów czerwcowych. Wśród panelistów znajdą się dr Czesław Bielecki, prof. Aleksander Hall, prof. Tomasz Nałęcz, Jan M. Rokita, a także prof. Antoni Dudek, prof. Michał Łuczewski i prof. Joanna Wawrzyniak.
Bezpłatne wejściówki do pobrania TUTAJ
KONFERENCJA BĘDZIE RELACJONOWANA ONLINE NA NASZYM KANALE FACEBOOK.
Rok 1989 był przełomowy w najnowszej historii Polski. Trzy wydarzenia tamtego okresu miały szczególną wagę – rozmowy Okrągłego Stołu, częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 roku i powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. Znaczyły one kolejne fazy upadku systemu komunistycznego, a zarazem początek budowy III Rzeczypospolitej. W szczególny sposób pamiętamy wybory czerwcowe, ponieważ to wówczas Polacy wyrazili swoją wolę polityczną i oddali znakomitą większość głosów na kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Ogromne zwycięstwo opozycji uruchomiło dynamikę polityczną, której nie dało się już zatrzymać.
Chociaż wszystkie znaczące siły polityczne w dzisiejszej Polsce pozytywnie oceniają sam fakt demontażu komunizmu, to proces przemian w 1989 roku budzi do dziś wiele kontrowersji. Wydaje się, że są to w mniejszym stopniu spory o fakty. W istocie idzie o mit założycielski III Rzeczypospolitej, o zasługi i winy, o odpowiedzialność za sukcesy i porażki polskiej demokracji.
Chcielibyśmy w naszej dyskusji zastanowić się, jak doszło do powstania mitów opisujących wydarzenia 1989 roku. W jaki sposób zmieniło się nasze postrzeganie tamtych wydarzeń? Czy możliwe jest dzisiaj zbudowanie wokół wydarzeń 1989 roku, a zwłaszcza wokół wyborów czerwcowych, minimalnego konsensusu pamięci podobnego do tego, który obejmuje odzyskanie niepodległości w 1918 roku.
Realizując jedną z zasadniczych misji Muzeum Historii Polski, jaką jest stwarzanie miejsca do dyskusji o naszej historii, postanowiliśmy zaprosić do rozmowy. Swoimi refleksjami podzielą się zarówno bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń oraz towarzyszących im sporów i debat, ale także uznani naukowcy, badający oblicza polskiej transformacji z perspektywy różnych dyscyplin.
PROGRAM konferencji dostępny na stronie www.muzhp.pl
Źródło: Muzeum Historii Polski