24.11.2016–27.11.2016
Publikacje Muzeum Historii Polski już po raz kolejny goszczą w Salonie Książki Muzealnej XXV Targów Książki Historycznej. MHP zaprezentuje swoje nowości wydawnicze m.in. „Dziennik 1918–1921” Władysława Konopczyńskiego z serii „100-lecie niepodległości” i „Palus sarmatica” Krzysztofa Koehlera. Stoiska ekspozycyjne w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego dostępne są dla odwiedzających od 24 do 27 listopada w godz. 10-18.
Stoisko Muzeum Historii Polski ma numer 90.
Wstęp na imprezę jest wolny.
Poza „Dziennikiem” po raz pierwszy publikowanym i „Palusem”, przebojowym esejem o kulturze i cywilizacji staropolskiej, który wyewoluował z prowadzonego przez autora bloga, przedstawione zostaną ponadto najstarszy spisany w języku polskim „Żywot św. Kazimierza królewica polskiego i książęcia litewskiego”; książka zawierająca teksty poświęcone biografii emigracyjnego polityka i społecznika Albina Tybulewicza oraz oryginalny przewodnik po dawnej Rzeczpospolitej pt. „Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczpospolitej”.
Od momentu powstania w 2006 roku Muzeum Historii Polski wydało samo lub we współpracy z innymi instytucjami blisko 70 tytułów, wśród nich m.in. katalogi wystaw, antologie i wybory, tomy zbiorowe i publikacje pokonferencyjne, monografie naukowe, biografie i memuaria, książki z serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”, a także materiały audiowizualne. W 2014 roku album „Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z kolekcji Krzysztofa Kura” został uhonorowany Nagrodą Klio w kategorii edytorskiej.
Ideą Salonu Książki Muzealnej, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Stowarzyszenie Muzealników Polskich i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, jest prezentacja publikacji muzeów z całej Polski. Dzięki temu w jednym miejscu stworzono okazję do zapoznania się z zakresem działań placówek i spektrum ich badań naukowych.
Źródło: Muzeum Historii Polski