19.05.2018
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz dziesiąty włącza się w ogólnoeuropejski projekt „Noc muzeów”. Oddział zaprasza 19 maja 2018 r. do swoich siedzib przy ul. św. Jana 10 oraz przy ul. Józefowskiej 102. Wstęp wolny.
Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach, ul. Józefowska 102 godz. 18.00-23.00
#Moja Niepodległa w górnośląskim życiu i krajobrazie
Wśród atrakcji: Dokumenty z Powstań Śląskich i plebiscytu 1921 r. Podróż w czasie fotoplastikonem – ludzie i miejsca na fotografiach sprzed stu lat. Z familoka do chlewika – przekraczanie granicy na Górnym Śląsku po 1922 r. Zrób sobie zdjęcie, czyli rewia mody z lat '20 dwudziestego wieku.
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. Świętego Jana 10, III piętro. godz. 18.00-23.00
Co wspólnego z wielką historią ma popularny bohater belgijskiego komiksu? Czy żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie rysowali komiksy? Jak powstaje komiks historyczny? Czy potrzebujemy (czy potrzebna nam) komiksowej narracji w historii?
Na te pytania organizatorzy odpowiedzą w czasie Nocy Muzeów w Przystanku Historia – w Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach. Razem z młodymi uczestnikami obejrzą film o przygodach chłopca i jego psa, który powstał na bazie popularnego komiksu. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w interesującej dyskusji pasjonatów i twórców komiksu historycznego, dowiedzą się jak powstaje komiks historyczny, usłyszą o komiksach tworzonych przy współpracy z IPN. Dla uczestników błyskawicznego konkursu komiksowego zostały przewidziane nagrody.
Program:
18.00 Mikołaj Ratka „Co wspólnego z historią ma popularny bohater belgijskiego komiksu? Historia Tintina”.
19.00 Niespodzianka filmowa Komiksowej Nocy Muzeów.
21.00 Tomasz Gonet „Komiks w wydaniu IPN”
21.30 Gabriela Becla, Zbigniew Tomecki „Jak się robi komiks historyczny? Słowo o „Monte Cassino”.
22.30 Magda Duber, Ryszard Mozgol „Zapomniana historia wojenna Walentego Pompki. Komiks Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie?”
UWAGA! Uczestnikom Nocy Muzeów IPN - Katowice zapewnia bezpłatny transport od godz. 18.00 do 22.00 na trasie:
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (ul. W. Pola) – Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (Rynek) –Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach (ul. Józefowska 102).
Źródło: IPN Katowice