24.10.2021–24.10.2021
W niedzielę, 24 października w Memoriale Maczka w Bredzie zostanie odsłonięta ściana multimedialna, przygotowana przez Muzeum Historii Polski. W uroczystym wydarzeniu wezmą udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, ambasador RP w Królestwie Niderlandów Marcin Czepelak, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i prezes Memoriału Maczka w Bredzie Richard Tieskens.
Muzeum Historii Polski stworzyło ekspozycję multimedialną w Memoriale Maczka w Bredzie. Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Breda–Polen 1939–1945, która odpowiadała za rozpoczętą w maju 2019 roku budowę nowej siedziby muzeum.
- Generał Maczek to postać wybitna, choć trochę niedoceniana i zapomniana. A to żołnierz − dowódca wyjątkowy, który w swej karierze wojskowej odnosił same sukcesy, co jest, jak na polskie warunki, nietypowe zwłaszcza jeśli myślimy o II wojnie światowej – mówi dyrektor MHP Robert Kostro. Muzeum Historii Polski od kilku lat przypomina tę postać poprzez tworzenie filmów i wystaw włącznie z tą najnowszą w Bredzie, przygotowaną we współpracy i z inicjatywy strony holenderskiej. Dla Holendrów polski generał to wyzwoliciel ich kraju spod okupacji hitlerowskiej, człowiek – legenda – dodaje dyrektor Kostro.
Interaktywna ściana multimedialna jest elementem wystawy stałej Memoriału Maczka w Bredzie. Ściana o wymiarach 3 x 9 metrów to największa tego typu instalacja w Holandii. Całość została opracowana w trzech wersjach językowych: niderlandzkiej, angielskiej i polskiej. Dużą część ściany zajmuje mapa Europy, na której są wyświetlane animacje opowiadające o losach sześciu żołnierzy 1. Dywizji Pancernej – generała Stanisława Maczka, Jana Buli, Stanisława Dancewicza, Kazimierza Matejczyka, Ludwika Staszka oraz Władysława Kohutnickiego – od wybuchu wojny, do jej zakończenia. Wspólnym mianownikiem tych historii jest Breda. To właśnie tam, lub w okolicach, podkomendni generała osiedlali się po wojnie, albo jak Maczek, zostali pochowani.
Wszystkie opowieści składają się z relacji żołnierzy, czytane przez lektorów opowiadają o kolejnych etapach ich wojennych losów. Każdy fragment jest ilustrowany zdjęciami, w tym często niepublikowanymi dotąd fotografiami pochodzącymi z rodzinnych zbiorów, oraz kronikami wojennymi, szerzej wykorzystywanymi dotąd jedynie na potrzeby mobilnej wystawy „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, stworzonej przez Muzeum Historii Polski w 2019 roku.
Prace nad wystawą stałą Memoriału Maczka w Bredzie trwały do połowy 2020 roku. Wcześniejsze odsłonięcie ściany multimedialnej uniemożliwiła pandemia Covid-19. Tegoroczna uroczystość jest elementem obchodów wyzwolenia Bredy przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej.
Ściana multimedialna jest elementem dużego, międzynarodowego projektu Muzeum Historii Polski przybliżającego historię 1. Dywizji Pancernej. Częścią projektu jest wystawa mobilna „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, która była prezentowana m.in. w Warszawie, Bredzie, Wrocławiu i Gdyni. Powstała także wystawa internetowa „Czarne Diabły”, dostępna na platformie Google Arts & Culture oraz dwa filmy: dokument w reżyserii Rafała Geremka „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” i miniatura Agaty Mianowskiej „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”.
Opracowanie merytoryczne ściany multimedialnej: Muzeum Historii Polski.
Współpraca: Miasto Breda, Memoriał Maczka w Bredzie, Fundacja Breda–Polen 1939–1945.
Ściana multimedialna dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koncepcja plastyczna ściany multimedialnej, projekt wykonawczy i realizacja: Kinkorn bv, Kloosterboer Decor bv, Kiss the Frog bv, Klevr Sounddesign.
Źródło: Muzeum Historii Polski