Inne

07.02.2014 aktualizacja 11.08.2016

Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2013

Wydarzenie Historyczne Roku 2013. Logo plebiscytu. Wydarzenie Historyczne Roku 2013. Logo plebiscytu.

Wystawy, portale, nowe placówki działające na rzecz historii, gry, książki czy konkursy to tylko niektóre z wydarzeń, które można zgłaszać do Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013 organizowanego przez portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski.

Plebiscyt mający na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku, jest organizowany już po raz szósty. Jak podkreślają organizatorzy, z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W piątej edycji wzięło udział 65 wydarzeń, z których 10 przeszło do finału. Zwyciężył projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi "Korczak", którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki.

W poprzednich latach Wydarzeniami Historycznymi Roku była m.in. organizacja uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego (2011) oraz otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010).

Do plebiscytu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, do których należeć mogą m.in. wystawy, portale, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki czy konkursy.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie do 2 marca br. osoby prywatne i instytucje mogą zaproponować do dwóch kandydatur. Zgłoszenia, w formie formularza znajdującego się na stronach organizatorów, należy kierować na mail whr2013@historia.org.pl lub pod adresem: Wojciech Duch "historia.org.pl", ul. Borkowska 25/37, 30-438 Kraków. Trzeba do nich dołączyć informacje na temat wydarzenia i jego opis oraz materiały multimedialne.

Po zakończeniu I etapu, do 7 marca br., jury w skład którego wejdą przedstawiciele organizatorów oraz ludzie nauki i kultury, wybierze 10-12 najlepszych ich zdaniem wydarzeń. Zwycięzcę wyłonią internauci w drodze głosowania do 31 marca br. Podczas uroczystego zakończenia plebiscytu zostanie wręczona nagroda główna w formie statuetki autorstwa rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnienia dla pozostałych finalistów. (PAP)

akn/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL