Epoka nowożytna

22.01.2018 aktualizacja 23.01.2018

Rękopis aktu lokacji Pragi w praskim Muzeum

10.02.2018 Akt lokacji Pragi. Źródło: Muzeum Warszawskiej Pragi Akt lokacji Pragi. Źródło: Muzeum Warszawskiej Pragi

Zabytkowy dokument, w którym król Władysław IV wyraził zgodę na założenie naprzeciwko Warszawy miasta Pragi, od 10 lutego będzie można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi. Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa - tego dnia mija 370 lat od jego podpisania.

Akt lokacyjny na co dzień jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych oraz rzadko jest upubliczniany. Organizatorzy wystawy chcą nie tylko wyeksponować akt lokacyjny, ale i zachęcić do samodzielnego pochylenia się nad jego zawartością.

Pomogą w tym udostępnione tłumaczenie treści z łaciny na język polski, drobne historyczne komentarze oraz program towarzyszący. 

Źródło: Muzeum Warszawskiej Pragi

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL