Inne

17.11.2016 aktualizacja 21.11.2016

Spotkanie „Z Orłem Białym przez wieki” w Muzeum Niepodległości w Warszawie

20.11.2016 - 20.11.2016 Spotkanie „Z Orłem Białym przez wieki” Spotkanie „Z Orłem Białym przez wieki”

W niedzielę, 20 listopada, o godz. 12 Muzeum Niepodległości w Warszawie i Fundacja Willa Polonia, w ramach Dni Niepodległości w Muzeum, organizują spotkanie „Z Orłem Białym przez wieki”.

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Niepodległości (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62).

Program:

12.00 - „Dzieje znaku Orła Białego” – wykład Krzysztofa Mordyńskiego, kuratora wystawy „Z Orłem Białym przez wieki”

Znawca tematu przybliży historię jednoczącego nas od prawie ośmiuset lat symbolu, który jest jednocześnie znakomitym odbiciem dziejów Polski: śledząc przemiany znaku Orła Białego, poznajemy historię ojczyzny, sztuki, wzornictwa.

13.00 - Prapremiera kantaty „Perseidy – z Orłem Białym przez wieki” prof. Sławomira Czarneckiego

Profesor Sławomir Czarnecki, kompozytor, pedagog, organizator życia muzycznego, urodził się 23 lipca 1949 roku w Jeleniej Górze. W latach 1969–74 studiował kompozycję u Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). W latach 1980–81 jako stypendysta rządu francuskiego odbył studia uzupełniające u Oliviera Messiaena w Paryżu.

Po ukończeniu studiów podjął pracę nauczyciela przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, gdzie obecnie wykłada kompozycję. W latach 1989–1992 pełnił funkcję wicedyrektora tej uczelni. Był jednym z inicjatorów powołania Uczniowskiego Forum Muzycznego – festiwalu organizowanego od roku 1996 przy PSM im. Józefa Elsnera, podczas którego prezentowane są utwory uczniów i absolwentów szkoły. W 2006 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2006 pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas konkursów kompozytorskich. Należy do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Kompozytorów Polskich oraz Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego (w którym pełni funkcję wiceprezesa). Od roku 2011 jest prezesem Oddziału Warszawskiego ZKP.

14.00 - Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Z Orłem Białym przez wieki”

Pozwoli zobaczyć fascynujące dzieje symbolu Polski, splatające się z historią naszego państwa i narodu – w kontekście ludzi, miejsc i wydarzeń.

Źródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL