W dniach 15-17 listopada 2013 r. w sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) odbędzie się VII edycja przeglądu „„Kogo kręci kino historyczne?”. Jej temat to „Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie.
Podczas przeglądu zostanie pokazanych pięć filmów. Wstęp na projekcje jest wolny.
Węgierska „Piąta pieczęć” (reż. Zoltan Fabri) to opowieść o bywalcach budapesztańskiej karczmy, którzy wtrąceni do więzienia zostają poddani przez diabolicznego faszystę testowi na człowieczeństwo. Film powstały w 1976 odczytywano jako alegorię komunizmu.
Rosyjski „Mecz” (reż Andrij Maliukow) jest poświęcony legendarnemu „meczowi śmierci”, jaki został rozegrany latem 1942 r. pomiędzy niemiecką drużyną Luftwaffe i ekipą Startu Kijów.
Czechosłowacki „Bokser i śmierć” (reż. Peter Soltan) to opowieść o bokserze, który zostaje sparringpartnerem niemieckiego komendanta obozu koncentracyjnego. Pierwowzorem tytułowego bohatera był, więziony w Auschwitz, polski pięściarz Tadeusz Pietrzykowski.
Niemiecki (NRD) „Pobyt” (reż. Frank Beyer) jest historią osiemnastoletniego Marka, który pod koniec wojny zostaje wcielony do armii i dostaje się do niewoli. Trafia do celi, której lokatorami są fanatyczni naziści i zbrodniarze wojenni.
„Tęsknota Waleriana Wróbla” (reż Rolf Schuebel) jest przeniesieniem na ekran historii procesu i sądowej zbrodni dokonanej na na polskim robotniku przymusowego w III Rzeszy.Po filmie dyskusja z udziałem reżysera Rolfa Schübla oraz dr. Bartosza Kwiecińskiego (Centrum Badań Holokaustu UJ, filmoznawca) i dr. ha. prof. Jana Rydla (Instytut Politologii, Katedra Stosunków Międzynarodowych UP).
"Kogo kręci kino historyczne?" to cykliczny projekt realizowany w latach 2007-2010 przez Muzeum Historii Polski, w latach 2011-2013 wspólnie z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność.