Ponad 280 rekonstruktorów w historycznych strojach z epoki napoleońskiej ma wziąć udział w inscenizacji bitwy Wielkiej Armii ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 r., która odbędzie w sobotę w Lidzbarku Warmińskim.
Według organizatorów, odbywająca się po raz 10. inscenizacja bitwy z 1807 r. pod Heilsbergiem (jak wówczas nazywano Lidzbark Warmiński) będzie rekordowa pod względem liczby uczestników. Udział zapowiedziało ponad 280 członków grup rekonstrukcyjnych z Polski, Niemiec, Litwy, Rosji, Czech, Holandii i Wielkiej Brytanii.
"Turyści, którzy przyjadą obejrzeć naszą inscenizację, mogą liczyć na udane widowisko" - zapewnił w rozmowie z PAP Arkadiusz Jakszewicz z Lidzbarskiego Domu Kultury.
Uczestnicy bitwy wystąpią w mundurach i uzbrojeniu z epoki. Inscenizacja odbywa się w miejscu, gdzie rzeczywiście znajdowała się linia umocnień ziemnych, bronionych przez oddziały rosyjsko-pruskie. Odtworzono tam szańce ze stanowiskami artyleryjskimi, wieżyczką obserwacyjną i ziemiankami. Przewidziano efekty pirotechniczne.
Zdaniem dr. Sławomira Skowronka - dowódcy Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego, a na co dzień lidzbarskiego nauczyciela historii - uczestnicy inscenizacji starają się co roku wprowadzić do scenariusza nowe elementy.
"Oczywiście przy udziale 280 osób nie sposób odtworzyć w godzinę przebiegu całej bitwy, bo brało w niej udział ponad 100 tys. walczących i trwała niemal okrągłą dobę. Dlatego scenariusz pokazuje ogólny zarys starcia i nawiązuje do kilku akcentów historycznych" - mówił.
Inscenizacja sobotniej bitwy w Lidzbarku Warmińskim rozpocznie się o godz. 16. Po niej widzowie mogą zwiedzać obóz grup rekonstrukcyjnych i obejrzeć występ francuskich doboszy. Potem zaplanowano przemarsz wojsk na zamek, gdzie wieczorem odbędzie się Bal Oficerski z pokazem tańców XIX-wiecznych, koncertem muzyki francuskiej z epoki i turniejem siłowania na rękę.
W sobotę i niedzielę na przedzamczu będzie trwał jarmark historyczny z warsztatami dawnych rzemiosł oraz straganami sprzedającymi rękodzieło i regionalne pamiątki.
Do bitwy pod Heilsbergiem doszło 10 czerwca 1807 r. Jest ona uważana za największą - pod względem liczebności wojsk i strat - bitwę oddziałów napoleońskich ze sprzymierzonymi siłami rosyjsko-pruskimi w obecnych granicach Polski. Walczyło w niej 55 tys. Francuzów oraz 90 tys. Rosjan i Prusaków.
O znaczeniu tego starcia świadczy to, że nazwę Heilsberg umieszczono na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wśród miejsc najważniejszych batalii Napoleona. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, obie strony poniosły ciężkie straty, wojska sprzymierzone musiały porzucić warowny obóz pod Lidzbarkiem. Walka przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III do zawarcia traktatów pokojowych w Tylży. (PAP)
mbo/ jbr/