Inne

05.12.2017 aktualizacja 06.12.2017

W Poznaniu po raz 12. odbędzie się Festiwal Rzeźby Lodowej

Najlepsi światowi rzeźbiarze w lodzie zaprezentują swoje umiejętności na 12. Festiwalu Rzeźby Lodowej w Poznaniu. Odbywająca się 9 i 10 grudnia impreza to, według organizatorów, jedyne tego typu wydarzenie w Europie.

Festiwal rokrocznie towarzyszy organizowanemu w stolicy Wielkopolski Betlejem Poznańskiemu – cyklowi imprez i atrakcji poprzedzających Boże Narodzenie. Na Starym Rynku swoje umiejętności pokaże 16 artystów z całego świata, m.in. z USA, Filipin, Malezji, Hiszpanii czy Bułgarii.

Polskę reprezentować będzie trzech zawodników, w tym zwycięzcy ubiegłorocznej edycji: Marek Szewczyk i Piotr Boroń. Udział w festiwalu weźmie też rekordzista Guinnessa w wysokości lodowej rzeźby Michał Mizuła.

Zawodnicy wystartują w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich, Speed Ice Carving, polega na wykonaniu losowo wskazanego przez jury symbolu lub postaci świątecznej. Wyzwaniem jest stworzenie lodowej rzeźby przed upływem wyznaczonego, kilkudziesięciominutowego limitu czasu. Drugiego dnia festiwalu artyści będą pracować nad autorskimi rzeźbami. Na zrealizowanie dzieł dwuosobowe zespoły będą miały osiem godzin.

Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji wykonali rzeźbę dwóch boksujących się kangurów. Drugie miejsce zdobył kanadyjsko-filipiński zespół, który stworzył figurę kobiety odpoczywającej w lodowym hamaku. Nagrodę zdobyła też litewska rzeźba diabła ziejącego ogniem.

Artyści będą mieli do dyspozycji tony lodu w formie wielkich brył, a także profesjonalne narzędzia: pilarki, frezarki i różnego rodzaju dłuta.

STIHL POZnan Ice Festival to, według organizatorów, jedyna tego typu impreza w Europie, organizowana od 2006 roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań. Tworzeniu lodowych dzieł rokrocznie towarzyszą m.in. warsztaty z rzeźbienia dla dzieci oraz występy muzyków wykonujących kolędy.

Betlejem Poznańskie rozpoczęło się przed tygodniem na placu Wolności. Organizowany w jego ramach jarmark na Starym Rynku ruszy 2 grudnia. Dzień później prezydent Poznania zapali lampki na miejskiej choince. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 22 grudnia. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytor: Paweł Tomczyk

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL