21.05.2024–24.05.2024
Jaką rolę w historii Europy XX wieku odegrały dążenia niepodległościowe i towarzyszące im hasła? Co wolność oznaczała w ubiegłym wieku, a czym jest dzisiaj? W jaki sposób walka o wolność i jej świętowanie zapisały się w pamięci kulturowej i historycznej? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dwunastej edycji Sympozjum „Pamięć Europy”, zatytułowanej „Upamiętniając i opowiadając wolność”.
Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 21–24 maja 2024 w Warszawie, zgromadzi ponad 200 przedstawicieli instytucji pamięci z całego świata. Głównym organizatorem Sympozjum „Pamięć Europy” jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, a współorganizatorem tegorocznej edycji – Muzeum Historii Polski, którego siedzibę otwarto jesienią zeszłego roku na warszawskiej Cytadeli.
Idea Sympozjum wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat wydarzeń ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych wrażliwości, doświadczeń i istniejących interpretacji. Celem dorocznych spotkań jest inicjowanie i wspieranie współpracy instytucji i organizacji zajmujących się historią Europy w XX wieku i pamięcią o niej, a także edukacją historyczną. Tegoroczne Sympozjum poświęcone jest narracjom o wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. Naukowcy i praktycy z różnych krajów spotkają się w Warszawie, aby przyjrzeć się przestrzeniom najnowszych i najpopularniejszych muzeów historycznych i miejsc pamięci. Przez dziesięciolecia odgrywały one szczególną rolę w tworzeniu pamięci historycznej i kulturowej różnych pokoleń zarówno jako miejsca tę pamięć kształtujące, jak również jako instytucje angażujące zwiedzających we współtworzenie narracji o przeszłości.
Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się technologie i coraz bardziej zaawansowane narzędzia wizualizacji przeszłości, kluczowe dla popularyzacji historii i procesu edukacyjnego, uczestnicy sympozjum omówią szanse i zagrożenia, jakie ze sobą niosą m.in. sztuczna inteligencja, VR czy media immersyjne.
Oto niektóre z omawianych zagadnień:
− Wolność w narodowych i muzealnych narracjach dotyczących przeszłości. Jak jest rozumiana i jakie konteksty jej towarzyszą?
− Edukacja historyczna. Wolność i nowoczesne technologie – wyzwania i możliwości.
− Wolność a kultura. Jakie miejsce pamięć o wolności zajmuje we współczesnym publicznym dyskursie kulturowym?
− Komercjalizacja instytucji kultury i muzeów. Zaangażowanie publiczności i odbiorców oraz ich pozytywny i negatywny wpływ na narracje muzealne.
Czterodniowe wydarzenie to nie tylko panele dyskusyjne, ale także szereg wydarzeń o charakterze networkingowym. Podczas sesji „Q&A” przedstawiciele różnych instytucji podzielą się doświadczeniami z projektów, z kolei uczestnicy „turbo prezentacji” dostaną do dyspozycji 90 sekund, żeby przedstawić swoją instytucję, projekt lub zachęcić do współpracy nowych partnerów. W programie znajdą się także wizyty w warszawskich muzeach i miejscach pamięci oraz wydarzenia kulturalne.
Cykl Sympozjów Pamięć Europy został zainaugurowany w 2012 r. w Gdańsku. Kolejne spotkania miały miejsce w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Brukseli, Bukareszcie, Paryżu, Tallinie, Dublinie i Barcelonie.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej:
https://enrs.eu/edition/european-remembrance-symposium-2024
Rejestracja na Sympozjum możliwa jest poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem:
https://events.enrs.eu/Warsaw2024
Patronem medialnym Sympozjum jest portal Dzieje.pl
szuk/