Kultura i sztuka po 1989 roku

02.10.2019 aktualizacja 03.10.2019

„Z dumą o przeszłości, z odwagą o przyszłości” - prezentacja zbroi husarskiej z przełomu XVII/XVIII w

03.10.2019 - 15.10.2019

„Z dumą o przeszłości, z odwagą o przyszłości” - to tytuł wystawy w Warszawie, prezentującej zbroję husarską z przełomu XVII/XVIII w., która znajduje się w zbiorach Muzeum Historii Polski.

Wystawa dla publiczności otwarta będzie 3 października od g.14.00, a zamknięta następnego dnia o g.15.00. Potem od 10 do 15 października można ją oglądać w Płocku w Muzeum Mazowieckim  (ul. Tumska 8).  Na wystawę czasową wstęp jest wolny.

W programie warszawskiego i płockiego wernisażu przewidziano okolicznościowe wystąpienia przedstawicieli Koncernu, dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro, a także profesora UAM dr. hab. Macieja Franza, który przedstawi elementy zbroi husarskiej oraz zdradzi jej tajemnice. Wernisażom będą towarzyszyły wystawy czasowe.
Nowożytna zbroja husarska (XVII/XVIII w.) będąca przedmiotem wystawy składa się z szyszaka, napierśnika, obojczyka, naramienników i pary karwaszy.

Obiekt pochodzi ze zbiorów słynnej krakowskiej rodziny Kossaków.  W latach 70. XX w. zbroja została zakupiona przez jednego z krakowskich kolekcjonerów od Glorii Kossak, córki malarza Jerzego Kossaka.  Dzięki środkom przekazanym przez Fundację ORLEN kupiło ją Muzeum Historii Polski w Warszawie. W nim finalnie znajdzie miejsce na wystawie stałej.

Data wernisaży zbiega się z rocznicą oblężenia przez Turków Chocimia (2 września – 9 października 1621 r.). Jak podają źródła, po stronie polskiej walczyło m.in. ponad 8 tys. husarzy. Oblężenie twierdzy chocimskiej było ostatnim etapem wojny polsko-tureckiej w latach 1620-1621, nazywanej też - za poetą Wacławem Potockim - wojną chocimską. 9 października 1621 r. podpisano układ, w którym Rzeczpospolita zobowiązała się powstrzymywać napady Kozaków na terytoria tureckie, Turcy zaś - najazdy tatarskie na ziemie Rzeczypospolitej. Główny cel tureckiej inwazji, czyli wymuszenie od Rzeczypospolitej wysokiego haraczu, nie został zrealizowany.  Niedługo potem nieopłaceni tureccy janczarzy zamordowali sułtana Osmana II. Zdaniem części współczesnych historyków tureckich, niepowodzenie chocimskie i zamordowanie sułtana było pierwszym krokiem na drodze ku osłabieniu władzy sułtana i co za tym idzie kryzysu Imperium Osmańskiego.

Zakup zbroi dla Muzeum Historii Polski w Warszawie sfinansowała Fundacja ORLEN. Organizatorem wystawy jest PKN ORLEN.
 
Źródło MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL