Polska po 1989 roku

23.09.2018

10 października NCN po raz szósty przyzna nagrody uzdolnionym naukowcom

10 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach Narodowe Centrum Nauki (NCN) po raz szósty przyzna nagrody uzdolnionym uczonym, którzy prowadzą badania podstawowe – poszerzające wiedzę, a nie nastawione bezpośrednio na komercję.

Nagrodę Narodowego Centrum Nauki - po 50 tys. zł - otrzyma trzech naukowców do 40. roku życia.

Ideą wyróżnienia ustanowionego przez Radę Narodowego Centrum Nauki w 2013 r. jest wspieranie zdolnych, młodych uczonych prowadzących badania w zakresie badań podstawowych w polskich jednostkach naukowych. Nagrodę NCN przyznaje w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych.

„Mobilność jest jednym z wyznaczników doskonałości naukowej, o czym pamiętamy konstruując ofertę konkursową Centrum. Poprzez inicjatywę jaką jest Nagroda NCN wspieramy również tych, którzy kształtując swoją karierę badawczą wedle najwyższych światowych standardów, decydują się zdobyte na świecie doświadczenie wykorzystywać i rozwijać w Polsce, stąd kryterium prowadzenia badań w polskiej jednostce naukowej” – powiedział cytowany w informacji prasowej dla PAP przewodniczący Rady NCN prof. Janusz Janeczek.

Inicjatywa ma budować pomost między światem nauki i biznesu. Narodowe Centrum Nauki co roku zaprasza do współpracy przedsiębiorstwa zaangażowane w działalność społeczną i badawczą, które decydują się przyjąć rolę fundatorów nagrody. Sponsorami Nagrody NCN 2018 są Grupa Adamed, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja KGHM Polska Miedź.

„Cieszymy się, że z roku na rok Nagroda NCN uznawana jest za coraz bardziej prestiżową nie tylko w środowisku naukowym, ale również wśród przedsiębiorców. To pokazuje, że świadomość społecznej odpowiedzialności biznesu w zakresie wspierania badań naukowych rośnie” – powiedział dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.

Kandydatów do Nagrody wskazują naukowcy, m.in. laureaci Nagrody z poprzednich lat. Tegorocznych zwycięzców komisja konkursowa wyłoni z 69 zgłoszonych uczonych.

Laureatami ubiegłorocznej edycji Nagrody NCN zostali: prof. Anna Brożek z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego – za osiągnięcia w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce; dr Szymon Świeżewski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie - w obszarze nauk o życiu; dr hab. Adam Rycerz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego – za wkład w rozwój nauk ścisłych i technicznych.

Polska Agencja Prasowa objęła patronatem medialnym tegoroczną szóstą edycję Nagrody NCN.

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL