Polska po 1989 roku

19.10.2018

100 szkół z woj. warmińsko-mazurskiego podpisało umowy w ramach OSE

100 szkół z woj. warmińsko-mazurskiego podpisało w piątek umowy w ramach „Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej”. Dzięki rządowemu programowi szkoły za kilka miesięcy będą miały szybki internet światłowodowy.

"Ogólnopolska Sieć Edukacyjna" to publiczna sieć telekomunikacyjna, dzięki której szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają bezpłatny dostęp do szybkiego internetu wraz z usługami bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego. Celem programu jest wyrównywanie szans dzieci ze szkół w najmniejszych miejscowościach, które będą mogły korzystać z internetu 100 Mb/s.

W związku z OSE do miejscowości Straduny na Mazurach przyjechał w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski. W jego obecności dyrektorzy szkół podpisywali umowy w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach.

"Podstawowym założeniem tego projektu jest sfinansowanie budowy, ale przed wszystkim sfinansowanie kosztów utrzymania, zakupu abonamentu dla wszystkich szkół, które będą chciały uczestniczyć w tym programie" - powiedział minister Zagórski. Dodał, że od 2021 roku wszystkie szkoły muszą zapewnić szybki internet, dlatego podejrzewa, że większość placówek będzie chciała skorzystać z tego programu.

"Pierwsze szkoły już są przyłączone. Do końca tego roku planujemy przyłączyć półtora tysiąca lokalizacji szkół, to będzie około dwóch tysięcy szkół, bo niektóre są zespołami szkół. To nie jest zwyczajne dostarczenie internetu. To jest internet bezpieczny, filtrowany, w którym nie będą udostępniane treści niebezpieczne" - powiedział Zagórski.

Program "Ogólnopolska Sieć Edukacyjna" jest realizowany przez ministerstwo cyfryzacji we współpracy z ministerstwem edukacji narodowej. Operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Minister cyfryzacji odwiedził w piątek także Szkołę Podstawową nr 6 w Ełku, gdzie wziął udział w warsztatach programowania, zorganizowanych przez ełcki Klub Młodego Programisty w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Kodowania.Ełk jest jednym z 16 miast w Polsce, w których uruchomiono Kluby Młodego Programisty. Kluby powstały w ramach realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK projektu "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL