W prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata – QS World University Ranking – znalazło się w tym roku 16 polskich uczelni. Najlepszy wśród nich okazał się Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się na 338. pozycji na świecie.
W zeszłym roku w rankingu znalazło się 14 polskich uczelni.
Według najnowszego zestawienia najlepszą uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński (awansował w stosunku do zeszłego roku z pozycji 411. na 338. na świecie). Awansem może się też pochwalić Uniwersytet Warszawski - w zeszłym roku był na pozycji 394; w tej edycji rankingu - na 349. miejscu.
Swoją pozycję w rankingu poprawiła też Politechnika Warszawska - w tym roku znalazła się w dziesiątce między 521. a 530. miejscem. w ubiegłym plasowała się w siódmej setce (miejsca pomiędzy 601. a 650.).
Poza tym w setkach 9. i 10. (miejsca 801-1000) znalazło się pozostałych 13 polskich uczelni: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Śląski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechnika Wrocławska.
Tegoroczny ranking QS tradycyjnie zdominowały uniwersytety amerykańskie, które zajęły trzy pierwsze pozycje. Najlepszy okazał się Massachusetts Institute of Technology (MIT), a za nim uplasowały się: Stanford University i Harvard University. Tuż za podium znalazł się brytyjski University of Oxford.
QS World University Ranking przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Jest on jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. W tym roku znalazło się w nim ok. 1000 uczelni.
Zestawienie powstaje w oparciu o sześć kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku firma Quacquarelli Symmonds publikuje trzy osobne zestawienia, oceniające: całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów.(PAP)
autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ agt/