Kultura i sztuka po 1989 roku

31.05.2019

43 dyplomantów szkół baletowych, muzycznych i plastycznych odebrało stypendia Ministra Kultury

Wanda Zwinogrodzka wręczająca stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Źródło: MKiDN/ fot. D. Matloch Wanda Zwinogrodzka wręczająca stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Źródło: MKiDN/ fot. D. Matloch

43 dyplomantów szkół baletowych, muzycznych i plastycznych odebrało w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasi absolwenci są wysoko cenieni zarówno w kraju jak i za granicą - mówiła Zwinogrodzka.

Kwota stypendium, podobnie jak w latach ubiegłych, wyniosła 4 tys. 200 zł i wypłacana jest jednorazowo. Stypendium może być przyznane uczniowi szkoły średniej, który uzyskał za semestr wysoką średnią ocen z przedmiotów artystyczno – zawodowych oraz jest laureatem krajowego lub międzynarodowego konkursu.

Wiceminister kultury powiedziała, że "nasz system edukacji artystycznej zmierza ku temu, by wykształcić jak najwyżej wykwalifikowanych profesjonalnych artystów rozmaitych dyscyplin i potwierdzeniem przejścia tej drogi jest dyplom, który z jednej strony potwierdza zdobyte kwalifikacje, a z drugiej stanowi przepustkę do już przyszłej samodzielnie prowadzonej, oby jak najświetniejszej, kariery artystycznej".

Podkreśliła, że "nasi absolwenci są wysoko cenieni zarówno w kraju jak i za granicą, i to sprawia, że pełnią niezwykle ważną misję z jednej strony gruntowania pozycji polskiej kultury, a z drugiej strony wytyczania nowych jej szlaków i nowych kierunków i tendencji artystycznych".

Zwracając się do dyplomantów zaznaczyła, że ich "sukces jest owocem wielu lat ciężkiej, wytężonej, systematycznej, a czasem zapewne też żmudnej pracy, przy instrumencie, przy sztaludze, przy drążku baletowym".

"Mam szczerą nadzieję, że ta droga, która się otwiera przed wam, i będzie drogą sukcesów nie mniejszych niż ten, jaki osiągnęliście w szkołach, a może nawet większych, również, że te stypendia, których udzielamy, na tej drodze, u jej początków, będą stanowić jakieś istotne wsparcie" - dodała wiceminister Zwinogrodzka.

Stypendia zostały wręczone uczniom szkół w całej Polsce, m.in. z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, z Państwowego Liceum Plastycznego im. Erica Mendelsohna w Olsztynie, z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.

"Stypendium jest dla mnie bardzo prestiżowym wydarzenie, gdyż nie każdy ma okazję być na Zamku Królewskim w Warszawie i otrzymać takie stypendium od ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Środki otrzymane z tego stypendium planuję odłożyć na zakup lepszego instrumentu, zresztą wszystkie pieniądze, które otrzymuję ze stypendiów przeznaczam na rozwój osobisty" - powiedział PAP 19-letni waltornista Szymon Pelc z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.

Weronika Preker z Państwowego Liceum Plastycznego im. Erica Mendelsohna w Olsztynie podkreśliła, że "stypendium jest dla niej ogromną szansą, ponieważ planuje wyjechać do Hiszpanii na studia i dzięki temu stypendium będzie mogła je opłacić". Jak mówiła, "studia są dla niej drzwiami do dalszego rozwoju, tworzenia i poznawania świata".

19-letnia baletnica Dominika Woszek z Tarnowskich Gór przyznała, że jej zawód wiąże się z ogromnymi kosztami związanymi z zapewnieniem sobie odpowiedniego obuwia do ćwiczeń, kostiumów, więc stypendium jest szansą na dalszy rozwój.

Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu zdradziła, że chciałaby tańczyć w profesjonalnym teatrze i dalej rozwijać swoje umiejętności taneczne.

Wręczenie stypendiów uświetnił koncert laureatów stypendiów. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL