Bóg jest obecny w swoim Słowie, dlatego w rozeznawaniu powołania konieczne jest spotkanie z Biblią – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji VIII Tygodnia Wychowania. Rozpocznie się on 9 września pod hasłem: "Wybór drogiˮ. Biskupi zachęcają, by przeżyć ten czas jako przygotowanie do 15. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat młodzieży i rozeznawania powołania. List ten ma być odczytany w najbliższą niedzielę, 2 września.
W liście biskupi podkreślają, że "rozeznawanie powołania bywa kojarzone z młodością, jednak umiejętność ta potrzebna jest przez całe życie". Wymieniają w nim wybór decyzji o życiu małżeńskim, kapłańskim, konsekrowanym lub w stanie wolnym, następnie wybory dotyczące pracy czy też dalszego kształcenia i miejsca zamieszkania. Zapraszają rodziców, nauczycieli i wychowawców do refleksji nad tym, jak pomóc dzieciom i wychowankom w procesie rozeznawania ich życiowych decyzji.
Hierarchowie cytując w liście papieża Franciszka zwracają uwagę na to, że "rozeznanie jest darem, o który należy prosić". Wskazują, że "w odkrywaniu powołania konieczna jest Biblia, ponieważ w Słowie Bożym obecny jest Bóg, a to On zna nas lepiej niż my sami i jest najwłaściwszym adresatem pytania o plan na życie". Biskupi przytaczają też zachętę papieża Benedykta XVI zawartą w adhortacji +Verbum Domini+, by pomagać młodym w poznawaniu Pisma Świętego, "aby było niczym kompas wskazujący drogę, którą należy iść". Jak piszą w liście biskupi, "konieczne jest to szczególnie w dobie mediów elektronicznych i tzw. zappingu czyli +skakania po kanałach telewizyjnych+. "Bez mądrości rozeznania łatwo możemy stać się marionetkami, będącymi zakładnikami chwilowych tendencji" – powtarzają biskupi za papieżem Franciszkiem.
W ostatniej części listu biskupi wymieniają czynniki, które warto uwzględnić w procesie rozeznawania. Piszą m.in. o tym, że "odniesienie sukcesu i zapewnienie utrzymania sobie i rodzinie – choć same w sobie bardzo ważne – nie powinny stanowić głównego kryterium w podejmowaniu decyzji o przyszłości". Hierarchowie zachęcają w liście, by postawić sobie pytania o to, "jakie są nasze najgłębsze pragnienia, jakie mamy zdolności i gdzie je najlepiej wykorzystamy oraz w jaki sposób najpełniej będziemy służyć Bogu i drugiemu człowiekowi". Biskupi wskazują też na osoby towarzyszące w odkrywaniu powołania, jakimi są: rodzice, księża, katecheci, nauczyciele i wychowawcy. "Pewnie wielu słuchających teraz tych słów ma przed oczyma taką osobę, która wpłynęła na ich życie. Warto za nią podziękować Bogu" – piszą autorzy listu.
Podkreślają w nim też wagę szczerego i pełnego ufności dialogu człowieka z Bogiem, a zwłaszcza prośby o światło Ducha Świętego oraz o dar męstwa. "Można przecież dobrze rozpoznać powołanie, ale nie mieć odwagi, by je podjąć. Taka sytuacja zdarza się dziś dość często, chociażby w przypadku mężczyzn i kobiet przekonanych wewnętrznie, że pragną podjąć wspólne życie, a którym brakuje jednak odwagi, by wyznać sobie miłość w sakramencie małżeństwa" – piszą biskupi i zachęcają do modlitwy w intencji młodych i rozeznawania przez nich powołania.
Na zakończenie listu biskupi udzielają błogosławieństwa na rozpoczynający się rok szkolny i katechetyczny. (PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ krap/