Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich rozpoczęła się w czwartek na Jasnej Górze. Uczestnicy spotkania wybiorą nowe władze Rady Szkół Katolickich oraz będą obradować m.in. na temat kształcenia, stanu szkolnictwa, pomocy psychologicznej i mowy nienawiści.
Doroczne dwudniowe spotkanie zainaugurowała msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył asystent Rady Szkół Katolickich bp Marek Mendyk.
Według danych Rady Szkół Katolickich, w Polsce jest w sumie 567 szkół katolickich - 199 podstawowych, 211 gimnazjów, 139 liceów, 12 techników oraz 6 szkół zawodowych. W katolickich placówkach oświatowych kształci się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. Jak mówią założyciele, szkoły katolickie różnią się od innych przede wszystkim programem wychowawczym, który jest oparty na ewangelii i wynikających z niej zasadach.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, wyniki wyborów nowego zarządu Rady zostaną ogłoszone w piątek. Są do niego wybierani dyrektorzy z listy wcześniej zaproponowanych 15 osób: 10 wybranych przez samych dyrektorów i 5 wybranych przez dotychczasowo działający zarząd. Lista nowo wybranego zarządu wysyłana jest do episkopatu ze wskazaniem proponowanego przewodniczącego Rady Szkół Katolickich. Episkopat ma jednak prawo ustanowić przewodniczącym osobę spoza listy. Nowy zarząd wybierany jest co trzy lata.
Przewodniczący Rady Szkół Katolickich ks. Zenon Latawiec wyraził nadzieję, że nowy zarząd przedstawi nowe inicjatywy i pomysły, ale też zapewni kontynuację dotychczasowych działań. „Wiadome jest, że pewna stabilizacja jest ważna, dlatego, że pewne rzeczy są realizowane w ciągłości. Musimy zadbać w prawie o to, żeby nas nie zgubiono w tym wszystkim, żebyśmy też funkcjonowali, i to jest zadanie Biura Rady Szkół Katolickich” – powiedział.
„Dyrektorzy spotykają się nie tylko po to, by wybrać nowy zarząd, ale jest to spotkanie formacyjne, które przygotuje nas do Wielkiego Postu, ale również będą wykłady związane z tym, co się dzieje w reformie” – podkreślił ks. Latawiec.
W programie Konferencji zaplanowano wystąpienia gości i omówienie zagadnień związanych ze szkolnictwem. Jednym z nich będzie pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz kształcenie. Wśród innych tematów znalazły się m.in. stan szkolnictwa katolickiego i Wielki Post. Jedno ze spotkań poświęcone będzie mowie nienawiści.
Jak zaznacza ks. Latawiec, dyrektorzy szkół katolickich mają ograniczony wpływ na wychowanie dzieci według wartości chrześcijańskich. „My przestrzegamy przed pewnymi rzeczami, zwracamy uwagę jako szkoła, mówimy o pewnych rzeczach, ale nikogo nie zmusimy, bo każdy jest człowiekiem wolnym” – wskazał.
„Jeżeli jest kadra nauczycielska dobra, jeżeli kadra nauczycielska ma poczucie pewnej misji, (…) to się nie boimy, bo to oni mają największy wpływ, największe oddziaływanie na młodego człowieka” – dodał ks. Latawiec.
Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Rada Szkół Katolickich została powołana do życia w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.
RSK posiada osobowość prawną kościelną i cywilną. Działa w oparciu o statut. Pracami Rady kieruje zarząd, na czele którego stoi przewodniczący. Kandydatura przewodniczącego jest każdorazowo zatwierdzana przez Konferencję Episkopatu Polski. Rada Szkół Katolickich wspiera szkoły oraz ich organa założycielskie w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności.(PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ mab/ mhr/