Eliza Piotrowska autorka publikacji "Wojtek. Żołnierz bez munduru" otrzymała nagrodę "Żółtej Ciżemki" za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży.
Nagroda została przyznana po raz drugi przez Bibliotekę Kraków. Laureatka dostała 25 tys. zł ufundowane przez prezydenta Krakowa i statuetkę zaprojektowaną przez prof. Krzysztofa Nitscha.
"Pisanie książki dla dzieci to ogromne wyzwanie. Trzeba bardzo uważać, każde zdanie jest jak pisanie dobrego wiersza. Cieszę się bardzo, że to właśnie +Wojtek+ został nagrodzony, bo to książka dla mnie ważna i bliska mojemu sercu. Zawsze w każdej z postaci jest coś ze mnie. Wojtek to też ja: urodził się w Iranie, mieszkał w Szkocji, ale był Polakiem. Ten misz-masz jest mi bardzo bliski, 10 lat mieszkałam we Włoszech, a potem przeprowadziłam się do Brazylii" – wyznała Eliza Piotrowska. Dodała, że książka o Wojtku to nie tylko opowieść o bohaterze, ale także o relacji syna i ojca i o konieczności rozstania, pójścia w życie własną drogą.
Nagrodzona książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha. To opowieść o niedźwiedziu Wojtku, którego przygarnęli żołnierze 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa i z którymi zwierzę przeszło cały szlak bojowy, biorąc udział w walce o Monte Cassino.
Prof. Alicja Baluch, członek Kapituły Nagrody mówiła, że "Wojtek. Żołnierz bez munduru" należy do książek edukacyjnych w najlepszym znaczeniu tego słowa. "Uczy historii, ale i właściwych postaw, zachowań i reakcji" – powiedziała prof. Baluch.
"Całość jest wyjątkowo udana. Moim zdaniem stanowi wzór dobrej książeczki dla dzieci, która zaprasza je do zabawy: pooglądaj obrazki, posłuchaj, przeczytaj, pokaż jak misiu chodzi, dowiedz się o ważnych faktach z czasu II wojny światowej, zaglądnij do słowniczka i popatrz na mapę, wybierz się do parku Jordana w Krakowie i oglądnij pomnik dzielnego Wojtka. Możesz nawet podarować kamiennemu niedźwiadkowi kwiatek lub objechać triumfalnie ten pomnik na rowerku. Uciesz się, że przeżyłeś wspaniałą przygodę literacką i pomartw się trochę losem misia, który musiał zostać w szkockim ZOO" – mówiła prof. Baluch.
O Nagrodę "Żółtej Ciżemki" w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu rywalizowało 97 książek wydanych w 2017 r. Nominowani do niej zostali: Grzegorz Gortat, ilustracje Marianna Sztyma "Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo", Zuzanna Orlińska "Z Bożej łaski Jadwiga, król", Eliza Piotrowska "Wojtek. Żołnierz bez munduru", Magdalena Tulli, ilustracje Alicja Rosé "Ten i tamten las" oraz Agnieszka Zimnowodzka, ilustracje Małgorzata Kwapińska "Historie zamiecione pod dywan".
Patronka nagrody Antonina Domańska (1853-1917) jest autorką powieści "Historia żółtej ciżemki" i "Paziowie króla Zygmunta", zbioru baśni "Przy kominku" i noweli "Złota przędza". Nagroda została ustanowiona w setną rocznicę jej śmierci, by wyróżniać najpiękniejsze i najlepsze pod względem tematycznym, literackim, graficznym i edytorskim książki dla dzieci i młodzieży.
W kapitule nagrody zasiadają m.in. znawcy literatury dziecięcej: prof. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, dr Stanisław Dziedzic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek i dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar.
Pierwszymi laureatkami nagrody "Żółtej Ciżemki" były pisarka Barbara Kosmowska i ilustratorka Emilia Dziubak, które nagrodzono w 2017 r. za "Niezłe ziółko".(PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/