Siedem Rezydencji Królewskich przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży "Ferie po królewsku online", której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Od 4 do 17 stycznia m.in. na stronach internetowych instytucji będą publikowane atrakcje online dla dzieci.
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowym w Lublinie przygotował program na czas ferii dla uczniów, w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną w kraju.
"Mamy trudny czas pandemii i w tym czasie pandemicznym ferie wyglądają inaczej, niż zwykle. Od wszystkich z nas wymagana jest odpowiedzialność, wszyscy musimy dostosować się do rygorów sanitarnych, ale chcemy, żeby te ferie były pożytecznymi i radosnymi dla wszystkich uczniów, dla wszystkich polskich dzieci, dlatego m.in., bo ta oferta jest znacznie szersza, występujemy z ofertą MKiDN, ale także naszych wspaniałych Rezydencji Królewskich, czyli muzeów, które mieszczą się w zamkach, w siedzibach królewskich, tym razem siedem Rezydencji Królewskich, przygotowało specjalną ofertę na ferie, ofertę online na którą składają się - wirtualne spacery, warsztaty, spotkania, także obcowanie z literaturą, z bajkami związanymi z rezydencjami królewskimi" - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas konferencji prasowej online, transmitowanej z Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.
"Ale przede wszystkim jest to szansa, żeby wirtualnie, w sieci, bo takie są wymogi tego obecnego czasu, można było zwiedzać te wspaniałe kolekcje, te wspaniałe miejsca" - dodał minister kultury.
Jak mówił, "naprawdę nasze wszystkie muzea są przeciekawe, są niesamowicie atrakcyjne, a Rezydencje Królewskie to już jest coś niebywałego, wspaniałego, kolekcje tam zgromadzone są szalenie atrakcyjne". "Myślę, że mogą być bardzo ciekawe dla uczniów i dla dzieci, tym bardziej, że to, co przygotowały rezydencje jest przygotowane w formie, wydaje się, takiej najbardziej atrakcyjnej dla współczesnej młodzieży, dla dzieci" - ocenił szef MKiDN.
Minister kultury wskazał, że jest to "wstęp do wizyt naocznych, bezpośrednich". "Poprzez to, że my się uczymy wirtualnie jak wyglądają kolekcje, co można zobaczyć, co jest atrakcyjnego, jak to jest fascynujący świat, to młodzi ludzie zaczynają się tym interesować i później chcą bezpośredniego doświadczenia i na to też liczymy" - powiedział wicepremier Gliński.
Zastępca dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Elżbieta Ofat przekazała, że od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych siedmiu Rezydencji Królewskich oraz na stronie MKiDN, opublikowanych zostanie 28 filmów edukacyjnych oraz 7 spotkań z youtuberami. Filmy będą publikowane w 4 cyklach - "Muzeum oczami dziecka", "Muzyczne spacery po Rezydencjach", "Królewskie bajki" oraz "Zamkowe trendy". Dodatkowo każda z rezydencji przygotowała indywidualny program.
Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda opowiadał, że w październiku 1365 roku Malbork odwiedził król Kazimierz Wielki. "O tej wizycie dość niewiele wiemy, bo była to wizyta taka spontaniczna, nagła. Król oprócz tego, że chciał porozmawiać z wielkim mistrzem, chciał się przekonać, czy pogłoski o tym, że Malbork jest tak potężną twierdzą, a Krzyżacy tak potężnym zakonem, czy rzeczywiście ma to miejsce w istocie. Przyjechał nieproszony, jak napisali kronikarze, i prosił o dostęp do wszystkich pomieszczeń, także gospodarczych, spichlerzy. Krótko mówiąc i mówiąc kolokwialnie: myszkował po Zamku, z czego Krzyżacy nie byli specjalnie radzi, ale zadość uczynili prośbie króla i udostępnili pomieszczenia zamkowe. Król mógł naocznie przekonać się o tym, jak ta twierdza wewnątrz wygląda, jak jest zorganizowana. Nawiązując do tej wizyty zapraszamy w tym roku dzieci, młodzież do myszkowania po Zamku, poznawania wszystkich aspektów jej funkcjonowania - od legend, po światy muzyczne, a w Malborku mamy dwa - muzykę sakralną, muzykę dworską" - zachęcał dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
Jak mówił, "fascynujący świat średniowiecza, z taką właśnie królewską, władczą, nutką".
Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer przekazał, że w ramach "Ferii po królewsku" w Łazienkach dzieci będą mogły wziąć udział w cyklu warsztatów teatralnych, zobaczyć od zaplecza, jak wygląda praca Polskiej Opery Królewskiej, przyjrzeć się temu, w jaki sposób aktorzy, artyści przygotowują się do występów, a także zobaczyć, jak wygląda praca perukarki i garderobianej.
"Równocześnie mamy drugi cykl związany z ekologią. Łazienki zamieszkuje kilkadziesiąt gatunków ptaków i chcemy pokazać państwu i młodzieży, jak wykonać ekologiczny karmnik i czym się karmi ptaki, bo niejednokrotnie osoby, które przychodzą do parku karmią ptaki bułką czy inną żywnością, która nie zawsze jest dla ptaków zdrowa i powoduje niejednokrotnie bardzo poważne konsekwencje" - dodał Wawer.
Dzieci będą mogły także nauczyć się jak w odpowiedni sposób rysować, czy wykonywać odlewy rzeźb.
Ideą projektu jest zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury poprzez internetowe łącza. W akcji udział wezmą znani youtuberzy i influencerzy. Nie zabraknie także popularnych postaci znanych z ekranów telewizyjnych, które poprowadzą wirtualne spotkania dla dzieci z przestrzeni muzealnych.
Podobnie, jak w przypadku programu "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich", celem akcji jest zwiększanie dostępności do narodowych instytucji kultury, promocja edukacji poprzez sztukę oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, począwszy od przedszkolaków aż do nastolatków.
W godzinach przedpołudniowych rezydencje zaproszą do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z Idą Nowakowską z cyklu "Muzeum oczami dziecka", a Piotr Rubik zaprosi na warsztaty wokalne z serii "Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich".
Gościem specjalnym pierwszego odcinka muzycznej opowieści będzie Ala Tracz wraz z siostrą Aleksandrą. Na najmłodsze pociechy będą czekać baśnie i legendy. Ich wyobraźnię będzie rozbudzać Joanna Moro i Agata Załęcka – dzięki lekturze "Królewskich bajek".
Atrakcją dla młodzieży będą z pewnością znani youtuberzy i influencerzy, którzy na swoich kanałach zaskoczą "Zamkowymi trendami".
Warsztaty, webinaria, przedstawienia, filmy i konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji ofertowanych przez rezydencje w programach indywidualnych. Aktualne informacje znajdują się na stronach poszczególnych Rezydencji.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło TVP ABC i Polskie Radio S.A. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/