W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża 22 października międzynarodowa uczelnia żydowska Touro College and University przyznała doktorat honoris causa najbliższemu współpracownikowi i sekretarzowi Jana Pawła II kard. Stanisławowi Dziwiszowi.
W informacji przekazanej PAP w czwartek podano uzasadnienie przyznania tytułu.
Rektor uczelni profesor Alan Kadish napisał, że zaproszenie do grona akademickiego jest odzwierciedleniem wkładu kard. Dziwisza "w zrozumienie chrześcijańsko-żydowskie" oraz docenieniem jego "pracy na rzecz bezpieczeństwa i pomyślności europejskiej społeczności żydowskiej", jak również "głosu w sprawie tolerancji, szacunku i jasnego przesłania przeciwko antysemityzmowi".
Wręczenie doktoratu honoris causa kard. Dziwiszowi nastąpi podczas uroczystej graduacji absolwentów w siedzibie Tauro w Berlinie, podczas której wygłosi on przemówienie.
Wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana Karskiego, bratanica i córka chrzestna emisariusza dr Wiesława Kozielewska-Trzaska zwróciła uwagę, że "jeżeli renomowana żydowska uczelnia w działalności polskiego hierarchy związanej z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim dostrzega dobro i potrafi to wyrazić w tak znaczącym dniu rocznicy papieskiej – nie możemy tego sprawiedliwie nie dostrzec".
Dr Wiesława Kozielewska-Trzaska przypomniała, że metropolitę krakowskiego w 2009 r. uhonorowano nagrodą Orła Jana Karskiego "za niesienie prawdy Jana Pawła II, że antysemityzm jest grzechem".
"Niestety ta prawda papieska w umysłach, słowach i czynach naszych rodaków nie została nadmiernie głęboko utrwalona" – zaznaczyła.
Touro College został otwarty w 1971 w Nowym Jorku i przez pół wieku wyrósł na największą prywatną uczelnię wyższą pod auspicjami Żydów na świecie. Funkcjonuje w 30 lokalizacjach, poza kilkoma miastami amerykańskimi także w Berlinie, Jerozolimie i w Moskwie. Studiuje tam ponad 20 tys. osób na kilkunastu kierunkach, m.in. prawie, pedagogice, pracy socjalnej, medycynie, stomatologii i farmacji. Touro prowadzi także studia wiedzy o Holokauście
Doktorat honoris causa tej uczelni otrzymali m.in. burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, amerykańscy senatorowie Charles Schumer i Daniel Patrick Moynihan czy wywodzący się z Tomaszowa Lubelskiego przewodniczący Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie Miles Lerman, a także Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/