To okazja do współpracy uczniów szkół artystycznych z Polski i Armenii oraz poznania kultury innego kraju – powiedziała w czwartek w Kielcach wicedyrektorka Art College z Erywania Arevik Sargsyan. Armeńska szkoła od kilku lat współpracuje z kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych.
Współpraca między szkołami z Kielc i Erywania rozpoczęła się siedem lat temu. W roku szkolnym 2017/2018 w kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego odbył się wówczas Rok Kultury Ormiańskiej, nad którym patronat objął ówczesny ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan.
„Nauczyciele naszej szkoły, w tym także ja, od dawna byliśmy zafascynowani kulturą ormiańską. Wydaje nam się, że tą fascynacją zaraziliśmy także naszych uczniów. Podczas Roku Kultury Ormiańskiej młodzież naszej szkoły wykonywała prace, inspirowane właśnie Armenią. Na wystawę prac dyplomowych przyjechała młodzież z Armenii, grupa kilkunastu osób. Od tego zaczęła się nasza współpraca” – powiedziała PAP dyr. kieleckiej szkoły Maria Kowalczyk.
W czerwcu 2018 roku uczniowie z kieleckiej szkoły pojechali z rewizytą do Erywania. Polska młodzież w miejscowej szkole uczestniczyła w warsztatach plastycznych.
„To szkoła na bardzo wysokim poziomie, widać było że młodzież z tej placówki jest świetnie przygotowana warsztatowo. Zapadł mi w pamięć zwłaszcza przepiękny gobelin, który nawiązywał do trzęsienia ziemi w latach 80. ubiegłego wieku, które dotknęło m.in. miasto Spitak. Na gobelinie kobierzec wyłaniał się z dymu i popiołu. Praca miejscowej uczennicy zrobiła na nas ogromne wrażenie” – wspominała wizytę w Armenii Kowalczyk.
Efekty tej wizyty można oglądać m.in. w klasztorze na Św. Krzyżu. Kielecka szkoła podarowała klasztorowi chaczkar, kamienny krzyż, najbardziej charakterystyczny symbol kultury ormiańskiej.
Wicedyrektorka Art College z Erywania Arevik Sargsyan podkreśliła podczas czwartkowej wizyty w kieleckiej szkole, że celem współpracy obu placówek jest „budowanie mostów między Polakami i Ormianami”.
„Chcemy dowiedzieć się więcej o polskiej kulturze i dlatego tutaj jesteśmy. Wspólnie zrobiliśmy już coś interesującego, stworzyliśmy edukacyjny program wymiany uczniów i nauczycieli. Nasi uczniowie byli już w Polsce. Efektem tego są bardzo interesujące prace. Podobnie było i z polską młodzieżą, która gościła u nas” – powiedziała w rozmowie z PAP wicedyrektorka Art College after P. Terlemezyan w Erywaniu.
Dodała, że obie strony chcą zacieśnić współpracę uczniów szkół artystycznych z Polski i Armenii. „Chcemy stworzyć platformę, która będzie integrować uczniów, żeby szkoły muzyczne, plastyczne, aktorskie współpracowały ze sobą, a nie działały w izolacji. Ich uczniowie powinni poznawać nawzajem swoją kulturę. To będzie bardzo pomocne dla rozwijania ich umiejętności i talentów na polu zawodowym” – podkreśliła Sargsyan.
Obecny na spotkaniu poseł Lucjan Pietrzczyk, przewodniczący Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej zaznaczył, że coraz więcej polskich placówek oświatowych i instytucji nawiązuje współpracę z placówkami w Armenii.
„To okazja to poznania innej kultury, zwłaszcza tak ciekawej jak ormiańska, wzajemnej wymiany doświadczeń, co przyczyni się na pewno do rozwoju zawodowego tych młodych ludzi. Będę się starał, aby takich spotkań, jak to dzisiaj w Kielcach, było jak najwięcej” – powiedział Pietrzczyk. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ agz/