Do końca października br. do wojewodów można składać wnioski do programu integracji romskiej na 2018 r. Jeden ze współfinansowanych ze środków programu projektów - gliwickiej świetlicy środowiskowej - dostał ostatnio nagrodę w konkursie Rady Europy Dosta!.
Jak przypomniał w środę Śląski Urząd Wojewódzki, wnioski do rządowego Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020 można jeszcze składać do końca października br. Urzędnicy wojewody zaznaczyli, że jeden ze wspieranych środkami programu projektów - dotyczący świetlicy integracyjnej "Pod Lipami" w Gliwicach - zajął w tym roku 3. miejsce w konkursie Rady Europy Dosta!
Nagrody Kongresu Dosta! przyznawane są co dwa lata od dziesięciu lat za skuteczne i innowacyjne działania samorządów na rzecz integracji społeczności romskiej. Gliwice zostały wyróżnione na europejskim forum wraz z tureckim miastem Şişli (1. nagroda) i greckim Volos (2. nagroda) za projekt realizowany od czterech lat z inicjatywy Stowarzyszenia Romów w Gliwicach.
Przed czterema laty dzięki współpracy stowarzyszenia i miasta w dawnym gimnazjum nr 10 przy ul. Lipowej (obecnie szkoła nr 15 w zespole szkolno-przedszkolnym nr 12) powstała świetlica integracyjna "Pod Lipami", do której na zajęcia i warsztaty uczęszczają dzieci romskie i młodzi sympatycy romskiej kultury.
"W pierwszym roku działalności wiedzieliśmy, że do gliwickich szkół uczęszcza 14 dzieci pochodzenia romskiego. Zajęcia, głównie taneczno-wokalne oraz opiekuńcze, odbywały się u nas trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Do świetlicy zapisani byli wyłącznie uczniowie romscy" - relacjonowała cytowana w informacji miasta o odebranej w ubiegłym tygodniu nagrodzie dyrektor zespołu nr 12 Aleksandra Szyszka, od początku zaangażowana w działania świetlicy.
Dzięki zaangażowaniu asystentki edukacji romskiej Magdaleny Kwiatkowskiej szybko okazało się, że środowisko romskie w mieście jest znacznie liczniejsze, a jego potrzeby znacznie większe niż wcześniejsze szacunki. Obecnie do świetlicy zapisanych jest 60 dzieci, wśród nich 38 romskich, a zajęcia są prowadzone cztery razy w tygodniu po południu. Łącznie do gliwickich placówek oświatowych uczęszcza 85 romskich dzieci, a w mieście mieszka ponad 350 osób tego pochodzenia.
Dzieci w świetlicy "Pod Lipami" mają zapewnione wyjścia na warsztaty czy całodniowe wycieczki, często też spotykają się na wspólnych zajęciach z uczniami okolicznych szkół podstawowych. Zajęcia mają też sprzyjać promowaniu kultury romskiej i integracji z mieszkańcami, m.in. przez cykl warsztatów "Gliwicki tygiel. Romowie".
Działalność gliwickiej świetlicy "Pod Lipami" jest finansowana z kilku źródeł: oprócz małych grantów w ramach Programu Integracji Społeczności Romskiej w Polsce, także ze zwiększonej subwencji oświatowej pozyskiwanej przez miasto. Wsparcie niosą ponadto nauczyciele wolontariusze, sponsorzy instytucjonalni oraz osoby fizyczne.
Hasło "Dosta!" ("Dość" w jednym z bałkańskich dialektów Romów) ma odzwierciedlać filozofię działań Rady Europy na rzecz poprawy jakości życia i integracji społeczności romskiej w państwach członkowskich. Chodzi o walkę z uprzedzeniami i dyskryminacją Romów, ich przymusowymi przesiedleniami i wysiedleniami czy ograniczaniem dostępu do szkół.
Środki z koordynowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji programu integracji Romskiej są przeznaczane na cztery dziedziny: edukacja, zdrowie, praca i mieszkalnictwo. Zgłaszane wnioski mogą dotyczyć trzech rodzajów przedsięwzięć.
Mogą to być: kompleksowe działania na rzecz zwiększenia integracji społeczności romskiej o zasięgu lokalnym (projekty społeczne o charakterze interdyscyplinarnym), małe granty i zadania jednostkowe – interwencje (o zasięgu lokalnym; najczęściej dotyczące jednej dziedziny), a także ogólnopolskie projekty systemowe (dotyczące jednej dziedziny; preferowane programy stypendialne dla uczniów i studentów pochodzenia romskiego i organizacja podyplomowych studiów romologicznych).
Według informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy wsparciu środków rządowego programu integracji romskiej w latach 2014-2016 zrealizowano w woj. śląskim 132 zadania (w tym 115 edukacyjnych, 3 z dziedziny mieszkalnictwa, 10 z dziedziny pracy i 4 z dziedziny zdrowia).
W tym roku miasta i organizacje regionu prowadzą łącznie takich 36 zadań (edukacja - 26, praca - 4, mieszkalnictwo - 4, zdrowie - 2).(PAP)
autor: Mateusz Babak
edytor: Karolina Wichowska
mtb/ karo/