Polska po 1989 roku

02.12.2019

Konkurs „Kresy” dla Polaków z zagranicy

29 młodych recytatorów z dziesięciu krajów weźmie udział w tegorocznych finałach 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy”, które w dniach 9-14 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Jak powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej jego szefowa Anna Kietlińska, w tym roku do Białegostoku przyjadą recytatorzy z dziesięciu krajów, m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu.

Uczestnicy to finaliści wielostopniowych eliminacji, które odbyły się w jedenastu krajach, a zgłosiło się na nie ponad 3, 5 tys. osób. Eliminacje odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (w tym roku obowiązuje podział na dzieci do 7 roku życia i w wieku 7-12 lat), młodzież oraz dorośli. Przygotowują oni dwa teksty, w tym jeden to utwór Mickiewicza.

Do Białegostoku zapraszani są najlepsi recytatorzy z ostatniej grupy wiekowej; nie przyjadą reprezentanci z Kirgistanu Bułgarii, bo tam nie udało się zorganizować eliminacji centralnych.

Motywem przewodnim tegorocznych finałów będzie Juliusz Słowacki. Kietlińska mówiła, że w tym roku przypada okrągła rocznica urodzin i śmierci poety. O jego poezji będzie można usłyszeć podczas specjalnego wykładu; nawiązania do jego twórczości znajdą się w uroczystym koncercie galowym laureatów.

Kietlińska mówiła, że "Kresy" to nie tylko konkurs recytatorski, ale też spotkanie rozproszonych po świecie Polaków. "Stąd nie może zabraknąć akcentów wspólnotowych" - dodała. Podczas tygodniowych finałów "Kresów" w Białymstoku, tradycyjnie odbędzie się w pierwszy wieczór spotkanie integracyjne, odbędzie się też kresowa wigilia. Uczestnicy "Kresów" wezmą również udział w warsztatach teatralnych m.in. z interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem. Będą też oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek i Akademii Teatralnej w Białymstoku. Koncert galowy odbędzie się 14 grudnia. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL