Polska po 1989 roku

25.08.2018

Laureaci olimpiad naukowych przyjechali do Krakowa

25 laureatów ogólnopolskich olimpiad naukowych przyjechało w sobotę do Krakowa, gdzie – w Dworku Białoprądnickim – wezmą udział w warsztatach edukacyjnych. Spotkanie młodzieży, które odbywa się w ramach programu edukacyjnego „Wioska olimpijska”, potrwa do 2 września.

Dla zdolnych licealistów zaplanowano wykłady gościnne profesorów i pracowników akademickich oraz wspólne wycieczki krajoznawcze i poznawanie kulturowego życia Krakowa – poinformowało biuro prasowe miasta Krakowa.

Celem projektu jest nie tylko wprowadzenie młodych pasjonatów w podstawy warsztatu naukowego, ale i umożliwienie im twórczego kontaktu z wybitnie uzdolnionymi rówieśnikami i dialogu z naukowymi autorytetami.

W tym roku uczestnicy poznają historię Krakowa, dowiedzą się czym jest genius loci oraz wybiorą się na spacer po naszym mieście. Przejdą się ścieżkami Plant, zobaczą powstałe przy nich budynki okresu Belle Epoque, przykłady secesji i historyzmu, oraz zajrzą do kościoła franciszkanów. Na koniec przeanalizują niektóre ze sztandarowych dzieł w Galerii Malarstwa XIX w. w Sukiennicach.

Pierwsza „Wioska olimpijska” odbyła się w 2008 r. w Białowieży, kolejne – w pałacu Biskupów Poznańskich w Ciążeniu. Wyjazdy trwały od 7 do 10 dni w okresie wakacyjnym.

Spotkanie organizuje Collegium Invisibile, które skupia najwybitniejszych polskich studentów. Program obozu naukowego wzorowany jest na Szkołach Letnich Collegium Invisibile, organizowanych dla podopiecznych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci od 1999 r. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL