Europa i świat po 1989 roku

14.12.2018 aktualizacja 17.12.2018

Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie będzie kształcił polonistów

Uniwersytet Witolda Wielkiego (VDU) w Kownie będzie kształcił polonistów i nauczycieli innych przedmiotów uczących w szkołach polskich na Litwie – przewiduje umowa w tej sprawie podpisana w piątek w litewskim Sejmie.

Umowa zawarta przez przewodniczącego sejmowej komisji oświaty, posła Eugeniusa Jovaiszę, posła Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Jarosława Narkiewicza i rektora VDU Juozasa Augutisa rozstrzyga problem dalszego kształcenia na Litwie nauczycieli języka polskiego.

Problem powstał w wyniku reorganizacji szkół wyższych w kraju i decyzji o przyłączeniu Litewskiego Uniwersytetu Nauk Edukacyjnych (LEU) działającego w Wilnie do kowieńskiego Uniwersytetu Witolda Wielkiego.

Od blisko 60 lat LEU, wcześniej Instytut Pedagogiczny, kształcił nauczycieli szkół z polskim językiem nauczania. Przeniesienie polonistyki do Kowna nie miało sensu, gdyż studia o tym kierunku podejmują Polacy, którzy mieszkają wokół Wilna.

Przez blisko rok poszukiwano najlepszego rozwiązania. Ostatecznie podpisana w piątek umowa przewiduje, że przy VDU zostanie powołane Centrum Edukacji Polonistycznej, które będzie działało w Wilnie.

"Zawarta umowa to sukces o znaczeniu strategicznym - powiedział PAP poseł AWPL-ZChR Jarosław Narkiewicz. - Zachowaliśmy nie tylko dotychczasową wileńską polonistykę, ale też przewidzieliśmy możliwość jej rozwoju, a co za tym idzie, zadbaliśmy o przyszłość polskiej szkoły na Litwie, która bez nauczycieli nie może istnieć".

Zgodnie z założeniem Centrum Edukacji Polonistycznej będzie kształciło nie tylko polonistów szkół z polskim językiem nauczania, ale też nauczycieli polskojęzycznych wykładających inne przedmioty. W Centrum pracujący nauczyciele będą mogli nabyć specjalizację z innych przedmiotów, zostaną tu stworzone też możliwości dokształcania się.

Powołanie Centrum nie przekreśla działalności filologii polskiej na Uniwersytecie Wileńskim istniejącej tu od 1993 roku, która kształci specjalistów w zakresie polskiej literatury, kultury, języka, zajmuje się badaniami naukowymi.

Według Narkiewicza "podjęta decyzja pozwoli na zacieśnienie i rozwój współpracy obu tych placówek".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL