Kształtowanie się tożsamości regionalnej obecnych mieszkańców Warmii i Mazur po II wojnie i integracja ludności po przesiedleniach, to tematy warsztatów edukacyjnych z udziałem młodzieży z 19 krajów. Tygodniowe spotkania rozpoczęły się w czwartek w Olsztynie.
"Młodzi ludzie z kilkunastu europejskich państw poznawać będą Warmię i Mazury oraz jej krajobraz kulturowy poprzez spotykania z mieszkańcami Olsztyna i regionu. Będą poznawać indywidualne losy ludzi"- podkreśliła podczas inauguracji warsztatów prezes Fundacji Borussia współorganizującej projekt edukacyjny Kornelia Kurowska.
Podkreśliła, że w poznawaniu historii regionu ten wymiar indywidualnych losów mieszkańców jest najważniejszy, bowiem to "właśnie ludzie z własnymi emocjami, motywacjami, refleksjami tworzą nowe idee, nadają sens działaniom".
Program warsztatów koncentruje się na wpływie, jaki II wojna światowa i przemiany w powojennej Europie miały na kształtowanie się tożsamości regionalnej obecnych mieszkańców Warmii i Mazur.
Podczas wykładów, dyskusji, spotkań i wizyt studyjnych goście zapoznają się z problematyką przesiedleń, integracji w nowym miejscu osób o różnym pochodzeniu i tradycjach.
Uczestnicy międzynarodowych warsztatów zwiedzą zachodnią część regionu, m.in. Morąg, Kwitajny, Elbląg, Kadyny oraz wschodnią - Sorkwity, Gałkowo, Kadzidłowo, Wojnowo czy Pisz. Warmia i Mazury zostaną przedstawione jako jeden z subregionów Morza Bałtyckiego. Swoje przemyślenia i nowo zdobytą wiedzę młodzież wykorzysta do stworzenia multimedialnej prezentacji "Regional Eye", którą będzie można obejrzeć 8 września w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu "Muzeum Nowoczesności" w Tartaku Raphaelsohnów w Olsztynie.
Drugi Dialog Młodzieży Morza Bałtyckiego potrwa do 9 września. Uczestnicy pochodzą z krajów członkowskich Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz krajów posiadających status obserwatora w Radzie. Są to młodzi ludzie w wieku od 16 do 19 lat z Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Izraela, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Jego organizatorami są Fundacja Koerbera, Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Inauguracja warsztatów edukacyjnych odbyła się w Centrum Dialogu Międzykulturowego w Domu Mendelsohna. Budynek ten został wzniesiony według projektu słynnego niemiecko- żydowskiego architekta urodzonego w Olsztynie Ericha Mendelsohna.
Do lat 40. XX wieku obiekt służył społeczności żydowskiej zamieszkującej przedwojenny Olsztyn. Był domem przedpogrzebowym Bet Tahara przy znajdującym się obok cmentarzu żydowskim. W 1945 r., gdy Allenstein stał się Olsztynem, budynek stracił swych właścicieli, popadał w zapomnienie i ruinę. Po zrekonstruowaniu wnętrz i renowacji całości, od 2 lat budynek służy mieszkańcom regionu jako Centrum Dialogu Międzykulturowego prowadzonego przez Fundację Borussia. Jest ośrodkiem obywatelskiej edukacji i niezależnych działań kulturalnych.(PAP)
ali/ mhr/