Europa i świat po 1989 roku

14.08.2019

Na Litwę z Polski dotarły wyprawki szkolne z funduszy Senatu RP

Na Litwę z Polski dotarło we środę prawie 1000 wyprawek szkolnych dla pierwszoklasistów szkół polskich. Są to wyposażone plecaki, które zakupiła Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie z funduszy Senatu RP.

„Plecaki zawierają najbardziej potrzebne przybory szkolne: piórniki, farby, kredki, plastelinę, patyczki do liczenia, liczydełka - cały arsenał, którego potrzebuje uczeń klasy pierwszej, żeby pomyślnie rozpocząć naukę” – powiedziała PAP Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Wyprawka to tylko część tzw. bonu pierwszaka, który od lat otrzymują dzieci w prezencie od Polski. Wkrótce otrzymają też jednorazowe stypendia. Wartość plecaka i stypendium wynosi około 1000 złotych.

„To jest bardzo wartościowy prezent i znaczące wsparcie dla rodziców” – podkreśliła Dzierżyńska.

W tym roku szkolnym na Litwie w 70 szkołach z polskim językiem nauczania naukę rozpocznie około 1000 pierwszaków. Ogólna liczba uczniów w polskich szkołach wynosi tu około 12 tys.

Z Wilna Aleksandra Akińczo PAP (PAP)

aki/ jo/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL