Kultura i sztuka po 1989 roku

25.06.2019

Nowy festiwal Muzyka + Nauka „Kosmos”

Źródło: www.nospr.org.pl Źródło: www.nospr.org.pl

Koncerty, pokazy wirtualnej rzeczywistości i seanse w mobilnym planetarium złożą się na pierwszą edycję nowego interdyscyplinarnego festiwalu Muzyka + Nauka, który odbędzie się 29 i 30 czerwca w Katowicach.

"Chcemy, żeby Muzyka+Nauka inspirował do patrzenia na świat z różnych perspektyw. W trakcie festiwalu każdy będzie mógł zbliżyć się do świata nowych technologii i nauk ścisłych. A tych, którzy na co dzień pasjonują się nauką, zachęcamy w ten weekend do spojrzenia na świat oczami artysty" – powiedziała we wtorek dyrektor NOSPR Ewa Bogusz-Moore.

Obok muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na scenie pojawią się znani popularyzatorzy nauki, m.in. dr Tomasz Rożek i dr Jerzy Jarosz, a na korytarzach będzie można wziąć udział w pokazach VR oraz seansach w mobilnym planetarium. Zabrzmi muzyka do filmów science fiction w wykonaniu zespołu Pataflafla, a dzięki okularom VR będzie można polecieć w kosmos przy dźwiękach V Symfonii Ludwiga van Beethovena.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu zespół NOSPR pod batutą Roberta Zieglera i z gościnnym udziałem Grzegorza Damięckiego zaprezentuje wyjątkowe dzieło Philipa Glassa – Icarus at the Edge of time. To rodzaj wideo-oratorium, skonstruowanego na podstawie książki Briana Greene’a - światowej sławy fizyka i popularyzatora nauki.

Oprócz wydarzeń muzycznych na program festiwalu złożą się również inne atrakcje dla uczestników w każdym wieku. Wchodzących do budynku NOSPR powita ogromna kopuła mobilnego planetarium, w którym pracownicy Planetarium Śląskiego poprowadzą projekcje dla różnych grup wiekowych. Oprócz tego na najmłodszych czekać będą m.in. warsztaty perkusyjne "Kosmiczne rurki", zajęcia plastyczne "NOSPRjanie wylądowali" czy warsztaty teatru cieni.

Młodzież i dorośli mogą wysłuchać prelekcji o matematycznych wzorach klasycznej harmonii i współczesnych piosenek, wziąć udział w warsztatach budowania instrumentów czy spacerze dźwiękowym. Podczas festiwalu będzie również możliwość zwiedzenia studia nagrań NOSPR i wysłuchania prelekcji o matematycznych modelach dźwiękowych w fonografii. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL