Namiot Marii Skłodowskiej-Curie stanął w piątek w Budapeszcie w ramach Nocy Naukowców. Goście mogą obejrzeć w nim eksperymenty, spróbować swoich sił w wymawianiu polskich słów oraz… spotkać się osobiście z badaczką.
„Z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie - jedynej kobiety, która zdobyła dwukrotnie Nagrodę Nobla, i to w naukach ścisłych, Polki, z której jesteśmy wszyscy dumni jako Polacy, ale też z której mogą być dumni Europejczycy, bo to była prawdziwa Europejka - tutaj na Węgrzech też postanowiliśmy tę postać przypomnieć” – powiedział PAP p.o. dyrektor Instytutu Polskiego na Węgrzech Jarosław Bajaczyk.
W namiocie Marii Skłodowskiej-Curie przy współpracy instytutu badawczego nauk stosowanych im. węgierskiego fizyka Zoltana Baya przygotowano dla dzieci kilka eksperymentów.
„Maria Skłodowska-Curie zasłynęła z odkrycia radioaktywności. Ponieważ nie możemy użyć materiałów, jakie stosowała, gdyż są niebezpieczne, to na potrzeby dzieci wykorzystamy sód zanurzony w wodzie. Sód jest bardzo aktywny w roztworach wodnych, powstaje widowiskowe iskrzenie, co może trochę przypomina promieniowanie” – powiedziała PAP dr Eva Fazekas z instytutu badawczego im. Baya.
Dzieci za pomocą woltomierza będą też mogły sprawdzić, że bakterie znajdujące się w glebie produkują prąd.
Fazekas w staroświeckiej sukni i peruce specjalnie w Noc Naukowców odgrywa dla dzieci postać Skłodowskiej-Curie, młodzi goście mogą więc nawet zrobić sobie selfie ze słynną badaczką. „Zostałam Marią Skłodowską-Curie, bo jestem jedyna kobietą - fizyczką i chemiczką w instytucie. Suknię wypożyczono ze studia filmowego” – powiedziała.
Jak powiedział Bajaczyk, we współpracy z blogiem Crazynauka.pl przygotowano też 14 pytań do quizu na temat wielkiej badaczki. Osoby, które wezmą z nim udział, będą dostawać nagrody, m.in. mapy Polski czy kubki. „Przez Marię Skłodowską-Curie promujemy więc także Polskę” - zaznaczył.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/