Polska po 1989 roku

27.04.2019

Od soboty obowiązuje nowelizacja prawa oświatowego dot. matur

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego z matematyki. 05.2018. Fot. PAP/L. Muszyński Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego z matematyki. 05.2018. Fot. PAP/L. Muszyński

Od soboty obowiązuje nowelizacja prawa oświatowego, która umożliwia przeprowadzenie matur. Dzięki niej klasyfikacji maturzystów może dokonać dyrektor szkoły lub wskazany przez samorząd nauczyciel.

W wypadku, gdy rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji maturzystów, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący – przewiduje nowela prawa oświatowego. W piątek podpisał w ją prezydent Andrzej Duda.

Sejm w czwartek po południu uchwalił nowelę, której projekt rząd przyjął na środowym posiedzeniu. Jeszcze w czwartek zajął się nią Senat, nie wprowadzając żadnych poprawek.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w środę, że państwo musi zagwarantować, aby w każdej średniej szkole maturzyści przystąpili do matury w terminie, dlatego rząd przyjął projekt noweli Prawa oświatowego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe, w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu, w tym samorządom, które wyznaczą nauczyciela do przeprowadzenia kwalifikacji.

Ustawa przewiduje również, że jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdąży przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaną świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 roku.

Egzaminy maturalne powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jest to warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne.

Autor: Monika Witkowska

mowi/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL