Jak nie będzie patriotyzmu w polskiej szkole, to my tę niepodległość stracimy – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek, podsumowując akcję „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
W środę, w ramach finału akcji "Szkoła do hymnu", o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie ze szkół w całym kraju, przedszkolaki, a także uczniowie szkół polonijnych wspólnie odśpiewali cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".
Jak podaje resort edukacji i nauki, który jest organizatorem akcji, w tym roku udział w niej wzięło prawie 21 tys. szkół, blisko 4 mln uczniów i około 380 tys. nauczycieli, a także ponad 260 szkół i placówek polonijnych.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w finale akcji w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, punktualnie o godz. 11.11 uczniowie zebrani w sali teatralnej odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".
"Wszyscy przed momentem śpiewaliśmy hymn narodowy nasz polski" – powiedział Czarnek. "Śpiewaliśmy go z wielką dumą i radością, wdzięczni naszym przodkom za odzyskanie niepodległości, ale też śpiewaliśmy go dedykując tę naszą jedność wokół wartości niepodległości obrońcom granic, naszym żołnierzom, policji i Straży Granicznej, którzy bronią dziś granic wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej" – mówił szef MEiN.
Czarnek dodał, że uczestnicy akcji zadedykowali śpiew "naszym obrońcom granic". Następnie podziękował wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy licznie wzięli udział w akcji.
"Hymn narodowy to jest symbol naszej państwowości, symbol naszej niepodległości, symbol naszej suwerenności. On także przypomina, że oprócz wdzięczności mamy również obowiązki. Mamy obowiązek dbać o tę niepodległość, o tę suwerenność, dbać o to, abyśmy my, ale także nasze następne pokolenia mogły cieszyć się niepodległą ojczyzną" - wskazał Czarnek.
Następnie pogratulował uczniom wspaniałego wykonania hymnu. Po wspólnym śpiewie zaproszeni goście wzięli udział w przygotowanej przez młodzież i nauczycieli części artystycznej z teatrem tańca i odczytami patriotycznymi.
"Wyrażamy w ten sposób wdzięczność, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce" – wyjaśniła podczas uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie Iwona Pańpuch. Poinformowała, że z uwagi na stan epidemii młodzież SP1 w Lublinie spotkała się w mniejszej grupie "Pozostali uczniowie wykonają hymn w klasach" – dodała dyrektor.
Podczas spotkania z dziennikarzami po uroczystości, akcję "Szkoła do hymnu" minister Przemysław Czarnek nazwał "wspaniałą lekcją patriotyzmu", która pokazuje "jak dobrze szkoły w Polsce wychowują młodych ludzi do patriotyzmu".
"Jak nie będzie patriotyzmu w polskiej szkole, to my tę niepodległość stracimy w przyszłości. To jest zupełnie oczywiste" – powiedział szef MEiN. "Dziś, jak nigdy wcześniej chyba, mamy świadomość tego, jak wielkie zagrożenie czyha na nas. To, co się dzieje na granicy wschodniej, jest tego doskonałym przykładem" – powiedział Czarnek.
Następnie dodał, że "albo będzie patriotyzm w szkołach i niepodległość przeniesiemy na kolejne pokolenia, albo ją stracimy".
Celem akcji "Szkoła do hymnu" jest włączenie się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
W trakcie wydarzenia poprzez łącze internetowe uczniowie ze szkoły w Lublinie połączyli się ze swoimi rówieśnikami z kilku zaprzyjaźnionych szkół i placówek z regionu, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Były to przedszkolaki i uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Zamościu, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim, Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chełmie, Specjalnej Szkoły Podstawowej "Krok za Krokiem" w Zamościu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie (Przedszkole nr 89) oraz Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.
"Szkoła do hymnu" to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2018 r. W 2018 r. wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". W akcji uczestniczyło 4 867 937 uczniów i 475 235 nauczycieli w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo w akcję zaangażowało się 13 702 uczniów oraz 1055 nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.
W 2019 r. hymn zaśpiewało 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych. W 2020 r. – mimo trwającej epidemii i nauki na odległość – do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne.(PAP)
Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Piotr Nowak
dsr/ pin/ mir/