Harcerze są ważnym podmiotem społecznym, pozarządowym, młodzieżowym w Polsce i chcemy, żeby tak pozostało – powiedział w piątek w Warszawie szef MKiDN Piotr Gliński. Przypomniał też, że w 2018 r. wprowadzono pierwszy rządowy program wsparcia rozwoju organizacji harcerskich i skautowych w Polsce.
Podczas briefingu prasowego poprzedzającego posiedzenie Rady Organizacji Harcerskich, które odbyło się w Narodowym Instytucie Wolności, minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że "w 2018 r. rząd polski wprowadził pierwszy program rządowy wsparcia rozwoju organizacji harcerskich i skautowych w Polsce".
"To jest jeden z dziewięciu programów, które są realizowane w Narodowym Instytucie Wolności. Narodowy Instytut Wolności to jest instytucja operacyjna, która wspiera organizacje pozarządowe w Polsce (...). Jednym z tych programów jest właśnie po raz pierwszy w Polsce uruchomiony program wsparcia dla organizacji harcerskich" – powiedział.
Gliński podkreślił, że organizacje harcerskie wychowują młodzież "w oparciu o prospołeczny, wspólnotowy system wartości".
"Harcerze są bardzo ważnym podmiotem społecznym, pozarządowym, młodzieżowym w Polsce i chcemy, żeby tak pozostało. Natomiast my zdiagnozowaliśmy pewne problemy dotyczące rozwoju ruchu harcerskiego w Polsce. Te problemy dotyczyły braku instruktorów i wychowawców, ponieważ młodzież odchodziła w pewnym momencie od zaangażowania w organizacje harcerskie z uwagi na swoje kariery zawodowe i indywidualne losy. Drugi problem to jest kwestia budowy infrastruktury, zwłaszcza tych organizacji harcerskich, które powstały po 1989 r. W Polsce jest siedem organizacji harcerskich. Wszystkie są wspierane w ramach tego programu proporcjonalnie do liczby członków. Wszystkie też uczestniczą w Radzie Organizacji Harcerskich" – zwrócił uwagę.
Dodał, że "w ciągu sześciu lat funkcjonowania programu harcerze w Polsce uzyskali prawie 90 mln zł, głównie na wsparcie dla rozwoju kadry, czyli szkolenia instruktorów oraz infrastruktury, czyli wzmocnienie bazy infrastrukturalnej siedmiu organizacji harcerskich i skautowych w Polsce".
"Myślę, że to jeden z programów, który jest niekontrowersyjny, oczywisty i cieszę się bardzo, że Polska wreszcie zaopiekowała się swoimi harcerzami tak, jak oni na to zasługują. Dzisiaj odbywa się rada, która podsumowuje sześć lat pracy. Rada jest także politycznie pluralistyczna, bo są w niej przedstawiciele różnych opcji politycznych" – stwierdził minister kultury.
Szef MKiDN wyjaśnił, że "dzięki wsparciu dla harcerzy możliwa była bardzo szeroka reprezentacja chociażby na światowym zlocie harcerskim, który w tym roku odbywa się w Korei".
"Kolejny zlot harcerski będzie miał miejsce w Polsce. Ten światowy zlot harcerski – jamboree, jak oni to nazywają – harcerskie, skautowe będzie organizowane w Polsce. Państwo polskie już teraz deklaruje zaangażowanie. Zresztą rząd przyjął uchwałę intencyjną w kwestii wsparcia organizacji tego zlotu. Chcemy harcerzy popierać. Harcerze robią bardzo dobre rzeczy dla całego naszego społeczeństwa" – podsumował. (PAP)
Autorka: Daria Porycka
dap/ joz/