W poniedziałek w Olsztynie po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda im. Grażyny Langowskiej dla nauczycieli, wychowawców i instytucji działających w duchu patriotycznym. Zostanie też odsłonięta tablica upamiętniająca tę wybitną pedagog i działaczkę „Solidarności”.
Jak podali organizatorzy, udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Nagroda im. Grażyny Langowskiej - działaczki opozycji antykomunistycznej, związkowca NSZZ "Solidarność", posłanki na Sejm RP, nauczycielki i kuratora oświaty - została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Ma trzech fundatorów i jest przyznawana w trzech kategoriach.
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego nagradza za zaangażowanie patriotyczne nauczycieli, wychowawców oraz instytucje działające w tzw. epoce Solidarności (1980-1990). Nagroda w tej kategorii jest nadawana również pośmiertnie.
Instytut Pamięci Narodowej wybiera laureatów spośród nauczycieli, wychowawców oraz instytucji w kraju, wychowujących młodzież w duchu patriotycznym.
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" przyznaje nagrodę nauczycielom i wychowawcom oraz instytucjom polonijnym.
Wręczenie tych nagród nastąpi w poniedziałek w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Tego samego dnia odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Langowską i nadania jej imienia jednej z sal urzędu.
Grażyna Langowska (14 X 1946 - 2 XI 2009) była absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczycielką języka polskiego w olsztyńskich szkołach. We wrześniu 1980 r. współorganizowała "Solidarność" w woj. olsztyńskim. Była członkiem Prezydium MKZ w Olsztynie, przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania, rzecznikiem prasowym i członkiem Prezydium Zarządu Regionu, delegatką na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku.
25 grudnia 1981 r. aresztowana za sporządzenie 13 grudnia 1981 r. petycji kolportowanej w Olsztynie, przetrzymywana w Areszcie Śledczym w Ostródzie. 2 lutego 1982 r. skazana wyrokiem Wojskowego Sądu Garnizonowego w Olsztynie na półtora roku więzienia, 16 marca 1982 r. Izba Wojskowa SN uchyliła wyrok. 3 czerwca 1982 r. wyrokiem Sądu Rejonowego w Olsztynie skazana na dziewięć miesięcy więzienia w zawieszeniu. Zwolniona z pracy, przywrócona po roku.
Kolporterka prasy podziemnej, uczestniczka nieformalnych spotkań opozycji, obserwatorka procesów działaczy podziemia, przedstawicielka Komitetu Helsińskiego w regionie. Od 1988 r. uczestniczyła w reaktywowaniu struktur związkowych.
W latach 1989–1991 posłanka RP z listy Komitetu Obywatelskiego "S". W latach 1990–1996 była wojewódzkim kuratorem oświaty. W latach 1991–1997 działała w Porozumieniu Centrum, następnie w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W latach 1997–2001 posłanka z listy AWS.
Odznaczona pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ jann/