Polska po 1989 roku

04.05.2018

Polscy biskupi złożyli życzenia maturzystom

Światła Ducha Świętego, a także odwagi, spokoju i owocnej matury - takie życzenia złożyli tegorocznym maturzystom polscy biskupi - poinformowało w piątek Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski na oficjalnym koncie na Twitterze.

W piątek około 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Razem z nimi zdają też absolwenci z lat ubiegłych - łącznie język polski na poziomie podstawowym zdaje w piątek około 282 tys. abiturientów. Życzenia z tej okazji złożyli zdającym polscy biskupi.

"Egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się dziś matury. Wcześniej młodzież pielgrzymowała na Jasną Górę, by egzamin dojrzałości zawierzyć Matce Bożej. W sumie na Jasną Górę przybyło w tym roku ok. 150.000 młodych. Wszystkich maturzystów obejmujemy modlitwą" - czytamy na oficjalnym koncie episkopatu na Twittrze.

Życzenia "światła Ducha Świętego" tegorocznym maturzystom złożył także przemyski arcybiskup senior Józef Michalik.

"Darów Ducha Świętego na rozpoczynające się egzaminy i czekające Was wybory" życzył zdającym egzaminy biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja. Natomiast odwagi, spokoju i owocnej matury życzył im ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik.

Tegoroczny maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL