Polska po 1989 roku

05.09.2019

Premier: subwencja oświatowa płynie do samorządów w takim wymiarze, w jakim powinna

Subwencja oświatowa płynie do samorządów w takim wymiarze, w jakim powinna i jest wyższa o 5,5 mld zł niż na początku naszej kadencji - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier, pytany w wywiadzie dla telewizji rp.pl o wydatki budżetowe, m.in. na ochronę zdrowia i oświatę, przypomniał, że na przyszły rok zaplanowane jest "2,1 proc. (PKB) wydatków na obronność - czyli 49,8 mld zł, na służbę zdrowia - 106 mld 900 mln zł, czyli ok. 5,04 - 5,05 proc.". Jak ocenił, jest to "zgodne z trajektorią dojścia do 6 proc., którą przyjęto ustawowo".

"Coraz więcej środków chcemy wydawać również na naukę, innowacyjność, przemysły kreatywne" - zaznaczył szef rządu. Dopytywany, co z subwencją oświatową, na której wysokość skarżą się samorządy, premier powiedział, że "subwencja płynie w takim wymiarze, w jakim powinna".

Według niego, niektórzy samorządowcy mówili mu, że z tej subwencji finansują drogi. "Są też tacy, którzy mówią, że środków im nie wystarcza, ale to zależy od tego, jakie kto ma problemy u siebie, inaczej wygląda zarządzenia subwencją oświatową w dużym mieście, a inaczej na terenach wiejskich" - powiedział Morawiecki. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL