Batoracy zapisali się w historii naszego państwa. Z okazji tego pięknego jubileuszu całej społeczności szkolnej składam gratulacje i najlepsze życzenia – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji stulecia Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.
"Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, zgromadzonych na obchodach stulecia istnienia Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Z okazji tego pięknego jubileuszu całej społeczności szkolnej składam gratulacje, słowa uznania i najlepsze życzenia" - napisał prezydent. Na obchodach jubileuszu stulecia szkoły w piątek list odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
Prezydent przypomniał, że historia tej placówki nierozerwalnie splotła się z dziejami naszej ojczyzny. "Szkoła powołana u zarania drugiej niepodległości wykształciła cały poczet wybitnych przedstawicieli pokolenia odrodzonej Polski: uczonych, artystów, inżynierów i innych. Batoracy zapisali wspaniałe karty w dziele odbudowy naszego suwerennego państwa i w walce zbrojnej o wolność Rzeczypospolitej, stając się symbolami Polski Podziemnej" - napisał Andrzej Duda. Dodał, że wytrwałość i codzienna praca "batoraków" wyznaczyła wzorce dla kolejnych pokoleń.
Jak podkreślił prezydent, liceum Batorego należy do czołowych szkół średnich także w "na powrót wolnej Polsce". "Rokrocznie dziesiątki gimnazjalistów i licealistów zostaje laureatami i finalistami olimpiad. Szkoła w pełni zasłużenie cieszy się opinią kuźni elit intelektualnych, społecznych, gospodarczych i politycznych" - wskazał. Podziękował nauczycielom, absolwentom szkoły i jej obecnym uczniom.
Prezydent życzył "batorakom", by przez realizację własnych marzeń i pasji rozsławiali Polskę w świecie. "Niech historia i dorobek +Batorego+ będą także motywacją dla współczesnych batoraków do zaangażowania i odpowiedzialności za przyszłość naszej niepodległej Ojczyzny" - napisał Andrzej Duda.
Minister Kolarski zakończył czytanie listu przytoczonym prezydenta fragmentem hymnu szkoły: "Niechaj rozum łamie wciąż nowe zapory, szukając nieodkrytych dotąd dróg budowania coraz lepszego, szczęśliwszego, dostatniejszego i bezpieczniejszego świata dla każdego człowieka".(PAP)
Hanna Złotorowicz
hz/ wus/