Polska po 1989 roku

24.04.2019

Prof. Marian Gorynia doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Wybitny polski ekonomista, autorytet w dziedzinie badań dot. gospodarki międzynarodowej oraz konkurencyjności, prof. Marian Gorynia otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 19 osobistościom.

Uroczystość miała miejsce na auli w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

Tytuł doktora honoris causa nadano Marianowi Goryni na mocy uchwały Senatu UwB z dnia 27 lutego 2019 roku, wnioskowała o to Rada Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Tytuł nadano w uznaniu "niekwestionowanego wkładu w rozwój nauk ekonomicznych oraz zasług dla rozwoju naukowego Wydziału Ekonomii i Zarządzania".

Jak informuje białostocka uczelnia, z inicjatywy prof. Goryni Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu nawiązał współpracę ze środowiskiem naukowym Wydziału Ekonomii i Zarządzania UwB, przyczynił się także znacząco do rozwoju kadry naukowej tej jednostki, w szczególności angażował się w postępowania awansowe jej pracowników.

Laudację wygłosił rektor UwB prof. Robert Ciborowski. Jak mówił, w działalności Goryni uwagę zwraca rozbudowany i konsekwentnie realizowany program badawczy, w którym koncentruje się na badaniu różnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw. Ciborowski zwracał też uwagę na okoliczności poznania Mariana Goryni 20 lat temu. Jak podkreślał rektor, już wtedy był on postacią znaczącą w naukach ekonomicznych.

Prof. Marian Gorynia ukończył studia ekonomiczne w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, tam też w roku 1985 obronił doktorat. W 1995 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w roku 2000 - tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Od roku 2003 jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Prof. Gorynia ma rozległe zainteresowania naukowe, obejmujące m.in. zagadnienia konkurencyjności przedsiębiorstwa, strategie przedsiębiorstw w biznesie międzynarodowym i ekspansję polskich firm na rynkach międzynarodowych. Jest członkiem m.in. Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk Za swoją działalność naukową i społeczną był wielokrotnie nagradzany.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytet w Białymstoku nadał 19 osobom; Gorynia jest trzecim ekonomistą w tym gronie.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL