Kultura i sztuka po 1989 roku

11.12.2018

Przedszkolak dwustutysięcznym widzem na wystawie „Wyspiański”

200 tys. osób obejrzało do tej pory wystawę dzieł Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK), co jest frekwencyjnym rekordem. Dwustutysięcznym widzem, który we wtorek odwiedził ekspozycję, był podopieczny krakowskiego przedszkola Słoneczna Kraina Smoka Wawelskiego.

W holu muzeum grupę przedszkolaków powitali wicedyrektor MNK Łukasz Gaweł oraz kurator wystawy Magdalena Laskowska.

"Jesteśmy szczęśliwi, że dwustutysięczny widz wystawy +Wyspiański+ znalazł się w grupie przedszkolaków. Bardzo się cieszymy, gdy widzimy w muzeum dzieci, bo mamy nadzieję, że gdy odkryją, jakie to interesujące miejsce, będą tu wracać jako dorośli" - mówił zastępca dyrektora MNK ds. strategii, rozwoju i komunikacji Łukasz Gaweł. Dziękował wychowawczyniom za to, że uczą najmłodszych przyjemności płynącej z obcowania ze sztuką.

Od kurator ekspozycji Magdaleny Laskowskiej dzieci dowiedziały się, że wystawę przygotował zespół złożony z blisko stu osób, a prace trwały półtora roku.

Ekspozycję tygodniowo ogląda ponad 3,5 tys. widzów, a dziennie ok. 600 osób.

Wystawa poświęcona Wyspiańskiemu została otwarta 28 listopada 2017 r. W siedmiu salach prezentowanych jest ponad 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, projektów witraży, rycin i przedmiotów rzemiosła artystycznego z kolekcji MNK oraz depozytów.

W ramach towarzyszącego wystawie projektu "Wyspiański. Aneks" pokazywane są dzieła artysty całkowicie nieznane lub eksponowane rzadko. Obecnie jest to krzesło zaprojektowane przez artystę dla Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie i wypożyczone od tej instytucji.

200 tys. widzów na jednej wystawie to frekwencyjny rekord Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawę "Wyspiański" widziało więcej osób niż ekspozycję "Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee Orsay w Paryżu", którą w 2001 r. zobaczyło 141 tys. zwiedzających, choć trzeba zaznaczyć, że taki wyniki został osiągnięty w ciągu dwóch miesięcy.

Ekspozycja "Marc Chagall. Dzieła z lat 1928-1983" z roku 1997 zgromadziła 102 tys. muzealnych gości, a słynny "Polaków portret własny" na przełomie roku 1979/80 widziało 81 tys. widzów.

15 stycznia w 150. rocznicę urodzin artysty, krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza na nową odsłonę ekspozycji: "Wyspiański. Nieznany". Większość prezentowanych na niej obiektów – m.in. szkicowniki, rysunki, pierwodruki – publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy, podobnie jak liczący 600 pozycji księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego. Zaprezentowany zostanie także m.in. pastelowy autoportret artysty z roku 1897, kupiony do kolekcji MNK w listopadzie bieżącego roku. Całość będzie można oglądać do 5 maja 2019 r.(PAP)

Od początku roku MNK odwiedziło już milion widzów.

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL