Wydłużenie w 2021 r. terminów składania wniosków w programie Aktywna tablica do 4 września dla szkół i do 14 września dla organów prowadzących te placówki zakłada nowelizacja, którą w piątek przyjęła Rada Ministrów.
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła nowelizację programu Aktywna tablica. Jak napisano, celem nowelizacji jest doprecyzowanie i wyjaśnienie zapisów programu w związku z uwagami i zapytaniami zgłaszanymi przez szkoły, organy prowadzące i wojewodów w toku jego realizacji w 2020 r. oraz doposażenie szkół w nowe rodzaje sprzętu.
Przypomniano, że z programu mogą skorzystać zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne.
Jak informuje resort, zmiany programu dotyczą w szczególności wydłużenia w 2021 r. terminów składania wniosków do 4 września dla szkół i do 14 września dla organów prowadzących szkoły; wydłużenia terminów przekazania środków finansowych organom prowadzącym szkoły: w 2021 r. do 31 października, a w latach 2022-2024 do 31 sierpnia.
W znowelizowanym programie przewidziano też wprowadzenie nowego rodzaju sprzętu i pomocy dydaktycznych - zestawu dla nauczyciela do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W ramach zestawu będzie można zakupić: laptop, dodatkową kamerę internetową, dodatkowe słuchawki i dodatkowy mikrofon, statyw, tablet graficzny lub innego rodzaju tablet służący w szczególności do rysowania elementów graficznych na komputerze lub monitorze. Sprecyzowano, że maksymalna wysokość wsparcia finansowego dla szkoły na zakup zestawu dla nauczyciela będzie wynosiła 14 tys. zł.
MEiN przekazało również, że doprecyzowano szereg regulacji. Na przykład nowe przepisy mają spowodować uniknięcie sytuacji, w której szkoła otrzyma wsparcie dwukrotnie, bo celem programu jest jego udzielenie jak największej liczbie placówek. Można skorzystać z dofinansowania tylko raz w całym programie; szkoły podstawowe, które otrzymały dofinansowanie w latach 2017-2019 nie mogą z niego skorzystać, tak samo jak szkoły, które kupiły laptopy w 2020 roku.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mir/