Polska po 1989 roku

11.04.2019

RPD: przepisy dotyczące przeprowadzenia egzaminów są prawidłowe

Przepisy dotyczące przeprowadzenia egzaminów, w tym udziału osób z przygotowaniem pedagogicznym z zespołach nadzorujących egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów, są prawidłowe – ocenia rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

„Chcę uspokoić rodziców, rozporządzenie i wszelkie przepisy, które dotyczą przeprowadzenia egzaminów (gimnazjalnych i ósmoklasistów – PAP) są prawidłowe. Procedury dotyczące przeprowadzenia egzaminów są prawidłowe i egzaminy są i będą ważne” – oznajmił w czwartek Pawlak w rozmowie z PAP.

Rzecznik Praw Dziecka wyjaśnił, że dokonał analizy przepisów, na mocy których minister edukacji narodowej wydała rozporządzenie oraz samo rozporządzenie regulujące możliwość udziału - obok nauczycieli - innych osób z wykształceniem pedagogicznym w zespołach nadzorujących egzaminy. Uczynił to po tym, jak rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wyraził opinię, że „przygotowane pośpiesznie zmiany rozporządzeń, w reakcji na zapowiedziany strajk nauczycieli i innych pracowników oświaty, mogą naruszać prawa obywatelskie”.

"Jako prawnik jestem zobligowany do tego, aby badać konkretne przepisy” – wyjaśnił. Wskazał, że art. 44 prawa oświatowego, „to podstawa prawna dla ministra edukacji do wydawania rozporządzeń w tym zakresie, do ustalanie tego, kto będzie zasiadał w składach komisji egzaminacyjnych”. „To pozwoliło pani minister wprowadzić (do zespołów nadzorujących egzamin – PAP) obok nauczycieli również osoby z wykształceniem pedagogicznym, żeby przeprowadzić egzaminy, żeby nie naruszać prawa dzieci, żeby prawo do strajku nie bojkotowało prawa dziecka, by być ocenionym za całokształt nauki w szkole” - oznajmił.

W ocenie RPD „przepisy dotyczące przeprowadzenia egzaminów są prawidłowe. I w tej sytuacji wymagającej doraźnego działania są one wystarczające”.

Przypomniał, że w obecnej sytuacji spowodowanej strajkiem, „nauczyciele powinni opierać swoje działanie na ślubowaniu”. „Wierzę, że żaden nauczyciel go nie złamie. A brzmi ono: +ślubuję rzetelnie pełniać mą powinność nauczyciela, wychowawcy i opiekuna młodzieży.”

Zwrócił uwagę, że Konstytucja RP gwarantuje każdemu ma prawo do nauki. „Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Obowiązkiem nauczycieli jest wystawianie ocen, dokonywanie podsumowania osiągnieć dzieci w roku szkolnym” – powiedział.

„Nie wierzę w to – o czym niektórzy mówią – jakoby nauczyciele mieliby nie wystawiać ocen na koniec roku szkolnego. Byłoby to złamaniem ślubowania. To ślubowanie chroni prawa dzieci do edukacji” - podkreślił.

Rzecznik zapewnił, że nie staje po żadnej ze stron konfliktu, a jedynie po stronie dzieci i ich praw. „Moją sprawą nie jest ocenienie ani propozycji rządu, ani strony związkowej. Mogę jedynie uderzyć pięścią w stół i powiedzieć: Drodzy państwo, ze strony rządzącej i protestującej, musicie się dogadać, bo dzieci cierpią” - oznajmił. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wk/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL