Centrum Myśli Jana Pawła II po raz 16. rozpoczyna nabór wniosków o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. O finansowe wsparcie ze strony miasta oraz udział w specjalnie przygotowanym programie edukacyjnym mogą się ubiegać warszawscy uczniowie i studenci. Wnioski można składać od 26 czerwca.
"O stypendia mogą ubiegać się uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy mimo trudnych warunków materialnych, zdrowotnych lub rodzinnych osiągają sukcesy w nauce, rozwijają talenty artystyczne i sportowe oraz wykazują się zaangażowaniem społecznym" - podano w informacji przekazanej PAP.
Uczniowie szkół mogą składać wnioski na rok 2020/2021 od 26 czerwca do 31 lipca, natomiast studenci od 1 września do 10 października.
W ramach procedury rekrutacyjnej kandydaci najpierw wypełniają elektroniczny wniosek dostępny na stronie www.stypendiajp2.pl, a następnie w wersji papierowej wraz z wymaganymi załącznikami wysyłają pocztą na adres: Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa, lub składają osobiście z zachowaniem rygorów sanitarnych, do specjalnej skrzynki podawczej w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16).
Celem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II jest, jak zaznaczono - "dobrze ukierunkowana pomoc dla utalentowanej młodzieży tak, by bez przeszkód mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania".
Warunkiem ubiegania się o nie jest poza pobieraniem nauki w Warszawie, uzyskanie odpowiedniej średniej ocen na koniec ostatniego roku szkolnego lub akademickiego (4,0 w przypadku uczniów oraz 3,5 w przypadku studentów) oraz średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny uzyskany w 2019 roku nieprzekraczający 1700 zł netto.
Pokreślono, że stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II to nie tylko pomoc finansowa. "W Centrum Myśli Jana Pawła II zależy nam, aby wspierać przede wszystkim kreatywność młodych ludzi, którzy w przyszłości będą kształtować rzeczywistość społeczną i kulturalną w Polsce. Poprzez różne propozycje działań w ramach stypendialnego programu edukacyjnego, w ciągu roku uczymy ich, jak realizować ambitne pomysły i staramy się pobudzać do podejmowania nowych wyzwań. Stawiamy przy tym na rozwijanie potencjału każdego stypendysty w duchu słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży: +Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć; odkrywania, kim jesteście, odkrywania wartości, które nadają kształt Waszemu życiu (…)+" – zaznacza Maria Jankowska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
"Każdy ze stypendystów ma okazję uczestniczyć w dostosowanych do swojego wieku projektach i warsztatach, których celem jest rozwijanie kompetencji społecznych i interpersonalnych oraz motywowanie do rozwoju i odkrywania ich talentów. Udział w programie, dzięki wielu wydarzeniom integrującym społeczność stypendystów, to także szansa na dobrą zabawę oraz zawiązanie przyjaźni, które niekiedy trwają wiele lat po zakończeniu stypendialnej przygody" – dodała Kinga Świstak z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Stypendia m. st. Warszawy im. Jana Pawła II, których operatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, to jeden z najstarszych samorządowych programów stypendialnych w Polsce. Pierwsze ufundowano w 2005 roku.
W edycji 2019/2020 jego beneficjentami było 268 warszawskich uczniów i studentów. Od momentu uruchomienia programu wsparcie uzyskało już ponad 3,5 tys. osób. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/