25 lipca prezydent Bytomia Damian Bartyla spotkał się z prof. Dorotą Segdą; we wrześniu ma dojść do kolejnego spotkania - poinformował w piątek PAP Urząd Miasta w Bytomiu (Śląskie). Władze miasta walczą o utrzymanie rekrutacji i pozostawienie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
W przesłanym w piątek PAP stanowisku wiceprezydent Bytomia Bożeny Mientus poinformowano, że 25 lipca prezydent Bytomia Damian Bartyla spotkał się z rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie prof. Dorotą Segdą w sprawie przyszłości zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
"Niemniej nie możemy mówić o szczegółach, bo we wrześniu ma dojść do kolejnego spotkania" - napisała w imieniu wiceprezydent Bożeny Mientus Iwona Wronka z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Bytomiu. "Nasze stanowisko jest niezmienne - nie wyobrażamy sobie Bytomia bez Wydziału Teatru Tańca i bardzo chcielibyśmy, by oferował on dotychczasowy poziom kształcenia" - czytamy w oświadczeniu.
Władze Bytomia, gdzie od 2008 r. działa zamiejscowy Wydział Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, rozmawiają z rektor AST prof. Dorotą Segdą o przedłużenie rekrutacji na bytomski WTT nie tylko w roku akademickim 2018/19 oraz o rezygnacji z planów przeniesienia wydziału do Krakowa. W Krakowie tancerze mieliby być kształceni w ramach specjalizacji na Wydziale Aktorskim.
Jeden z założycieli WTT, obecnie prodziekan dr Jacek Łumiński przyznał na początku czerwca, że "prowadził samodzielne rozmowy z innymi uczelniami w Polsce w sprawie "ewentualnego przejęcia przez nie prowadzenia wydziału". W rozmowie z "Dwutygodnikiem.com" wyjaśnił, że dalsza współpraca z AST w Krakowie "nie wydaje mi się możliwa, z wielu powodów".
"Jeśli inna uczelnia wyrazi taką wolę, by przyjąć młodych tancerzy pod swoje skrzydła, dołożymy wszelkich starań, zgodnie z kompetencjami, by było to możliwe" - poinformowały w piątek PAP władze Bytomia.
7 maja br. Senat Akademii Sztuk Teatralnych podjął uchwałę o zawieszeniu rekrutacji na studia aktorskie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w roku akademickim 2019/20 i na lata następne. Jak wyjaśniła rektor, "decyzje te są wynikiem wieloletniej obserwacji przez Senat problemów organizacyjnych, finansowych i merytorycznych związanych z posiadaniem przez małą uczelnię wydziału zamiejscowego". Tego samego dnia Senat AST podjął jeszcze jedną uchwałę, upoważniającą rektora AST "do podjęcia czynności i analiz dotyczących możliwości przeniesienia edukacji prowadzonej na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu do Krakowa".
Prof. Dorota Segda powiedziała pod koniec maja PAP, że niemożliwe jest wycofanie suwerennej decyzji uczelni o zawieszeniu rekrutacji na studia aktorskie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Jak podkreśliła, "w tym roku rekrutacja na te studia odbędzie się na normalnych zasadach i studia będą funkcjonowały jeszcze przez najbliższe lata".
Rektor AST zaznaczyła, że uczelnia jest na etapie bardzo dużych zmian, związanych z nową ustawą o szkolnictwie wyższym 2.0. "To Senat ustali przyszłą strukturę uczelni według nowej ustawy" – podkreśliła.
"Nie wyobrażam sobie Bytomia bez Wydziału Teatru Tańca. To jedyne miasto w Polsce, które kształci tancerzy od szkoły podstawowej, przez średnią, po magistrów tańca. Dlatego, gdy tylko dowiedzieliśmy się o decyzji władz Akademii Sztuk Teatralnych o zamiarze likwidacji wydziału w Bytomiu, podjęliśmy starania, by uczelnia została w naszym mieście" – mówił PAP prezydent Bytomia Damian Bartyla.
Samorząd Studencki Wydziału Teatru Tańca na początku czerwca wystosował pismo do Senatu AST, w którym wyraził swój sprzeciw przeciwko likwidacji wydziału w Bytomiu. Studenci podkreślili w nim wysoki poziom kształcenia uczelni, który "jest (...) wynikiem wieloletniej współpracy międzynarodowej kadry ekspertów z dziedziny tańca współczesnego wraz z twórcami kultury, takimi jak: Jerzy Stuhr, Krzysztof Globisz czy Agnieszka Mandat". Również na początku czerwca list otwarty w obronie Wydziału Teatru Tańca do rektor AST wystosowali przedstawiciele Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca.
7 grudnia 2006 r. ówczesny prezydent Bytomia Krzysztof Wójcik podpisał list intencyjny z rektorem ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie prof. Jerzym Stuhrem i ówczesnym dyrektorem Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu Jackiem Łumińskim. Uczelnia zobowiązała się do podjęcia działań mających na celu uruchomienie w Bytomiu dziennych studiów magisterskich na kierunku aktor ruchu. Gmina zobowiązała się do dołożenia wszelkich starań, aby zapewnić bazę lokalową, jak i środki finansowe konieczne do realizacji przedsięwzięcia.
Studia o specjalności "aktor teatru tańca" prowadzone są w formie Wydziału Teatru Tańca z siedzibą w Bytomiu od roku akademickiego 2008/09. 29 sierpnia 2008 r. miasto przekazało uczelni w formie darowizny nieruchomość przy ul. Piłsudskiego 24 na uruchomienie siedziby zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca; wcześniej w budynku mieściła się Specjalna Szkoła Zawodowa. Miasto wniosło do wkładu własnego, niezbędnego do przebudowy obiektu na potrzeby Wydziału Tańca, kwotę 760 tys. zł.
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (działająca pod tą nazwą od października 2017 r.; wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) została założona w 1946 r. przez Juliusza Osterwę. Obok WTT w Bytomiu ma też filię kształcącą lalkarzy we Wrocławiu.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ lun/ bko/ pat/