Drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego z Łańcuta oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych z Tczewa zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie Szkolne Mistrzostwa Menadżerskie 2, który odbył się w Rzeszowie. Byli najlepsi spośród 120 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Dwudniowy finał mistrzostw organizowany przez REVAS – Branżowe Symulacje Biznesowe, fundację INUP oraz współfinansowany przez Narodowy Bank Polski odbył się w pracowniach komputerowych WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik tej uczelni Przemysław Pawlak rozgrywka oparta została na symulacjach biznesowych Revas: Serwis IT oraz Agencja interaktywna.
„Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych symulatorów uczniowie podejmowali realistyczne decyzje biznesowe. M.in. tworzyli stanowiska pracy, kupowali sprzęt, zamawiali produkty, zatrudniali pracowników i ustalali im wynagrodzenia. Wykorzystywali też w swoim biznesie reklamy tradycyjne i internetowe” – wymienił Pawlak.
W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział 120 trzyosobowych drużyn z całej Polski. Najlepszych 16 zespołów (po 8 w każdej kategorii: licea oraz technika i szkoły zawodowe) zakwalifikowało się do trzeciego finałowego etapu. Były to drużyny z: Tczewa, Krakowa, Rzeszowa, Chełma, Nowogardu, Częstochowy, Mielca, Warszawy, Łańcuta, Biłgoraja i Łodzi.
W kategorii licea ogólnokształcące najlepszy w finałowej rozgrywce okazał się zespół ADgrade z I LO im. H. Sienkiewicza w Łańcucie (Podkarpackie). Drugie miejsce w tej kategorii przypadło zespołowi RAWAN z II LO w ZS nr 1 także w Łańcucie. Na trzeciej lokacie uplasował się zespół NeonLight z V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.
Natomiast w kategorii techników i szkół zawodowych najlepszy był zespół EkOM IT z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie (woj. pomorskie). Drugie i trzecie miejsce zdobyli uczniowie z Krakowa: drużyny PokaYoke z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 oraz z AZUM Zespołu Szkół Łączności.
Według uczniów, którzy przeszli do finałowej rozgrywki praca z symulatorami biznesowymi to doskonała forma nauki poprzez zabawę. Jak mówili, dzięki symulacjom dowiedzieli się wiele o prowadzeniu własnego biznesu i zagrożeniach, jakie mogą się pojawić.
„Podczas finału naszym zadaniem było uzyskanie jak najlepszych wyników, zdobycie klientów i uzyskanie największego wyniku działalności. Jednocześnie musieliśmy dbać o zadowolenie pracowników, prognozować wysokość popytu na nasze usługi, dobierać odpowiednie ceny, czy zamawiać odpowiednie zasoby o dobrej jakości. Mieliśmy przygotowaną wcześniej strategię i napisany biznesplan, który realizowaliśmy podczas rozgrywki” – podkreślali finaliści Szkolnych Mistrzostw Menadżerskich.
Członkowie najlepszych zespołów otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, takie jak: tablety, głośniki bezprzewodowe, czytniki e-book, powerbanki, odtwarzacze mp4/mp3 oraz głośniki bezprzewodowe.
Zdaniem Rafała Witkowskiego, opiekuna Kliniki Przedsiębiorczości WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej większość kompetencji przydatnych w biznesie przydaje się także w życiu codziennym. „Są to umiejętność związane z planowaniem zadań, budżetowaniem, czy przewidywaniem pewnych zdarzeń. Te cechy powinien mieć dobry przedsiębiorca, ale przydają się ona także w życiu codziennym” - zauważył.
Mistrzostwa podzielone były na trzy etapy. W pierwszym nauczyciele podczas szkolenia poznawali możliwości symulatorów biznesowych. Drugi etap, trwający dwa miesiące, w którym brali udział uczniowie, polegał na rozgrywce eliminacyjnej prowadzonej przez internet. Podczas tej części każdy zespół musiał podejmować decyzje biznesowe w tzw. tygodniowych okienkach decyzyjnych. Trzeci etap to finałowe zmagania konkursowe.
Głównym celem konkursu Szkolne Mistrzostwa Menadżerskie jest wykształcenie postaw przedsiębiorczych u uczniów szkół ponadpodstawowych biorących udział w projekcie. Uczestnicy konkursu zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem.
Pawlak podkreślił, że rozgrywka za pomocą symulatorów biznesowych ma także rozwijać kluczowe kompetencje m.in. umiejętności pracy w zespole, rozwiązywania problemów i stosowania technologii informatycznych. Ma także przyczyniać się do wzrostu zainteresowania uczniów ekonomią i przedsiębiorczością, a nauczycielom pokazać możliwości wykorzystania gier symulacyjnych w nauczaniu przedmiotów ekonomicznych.
Szkolne Mistrzostwa Menadżerskie organizowane są przez REVAS – Branżowe Symulacje Biznesowe oraz Fundację INUP. Partnerem strategicznymi jest m.in. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Patronatem honorowym imprezę objął minister Edukacji Narodowej, prezydent Rzeszowa, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz kuratorzy oświaty z całej Polski. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mhr/